Beelitz Heilstätten – nemocnica, kde sa liečil Hitler i Honecker

by j.protic

Ak ste v Berline, máte viac času a chcete zažiť i vidieť niečo nezvyčajné oplatí sa vybrať vlakom do okolia, do mestečka Beelitz Heilstätten, kde sa nachádza komplex budov bývalej liečebne chorôb TBC  a neskoršej nemocnice. Budovy sú dnes opustené, bez zariadenia pôsobia hrôzostrašne. Nie náhodou sú obľúbeným miestom fotografov i filmárov, vzniklo tu niekoľko úspešných filmov i hororov. Nakrúcal tu aj Roman Polanski čí Tom Cruise.

Opustené nemocničné izby v bývalom sanatóriu

Prvé čo nás zaujalo, bol nádherný park, v ktorom sa nachádzajú budovy pomerne ďaleko od seba. Ako nám vysvetlil náš sprievodca s výstavbou liečebne sa začalo na konci 19.storočia, kedy tuberkulóza sa prudko rozšírila najmä vo veľkých mestách . Podľa štatistických údajov v roku 1880 každé druhé úmrtie obyvateľov medzi 15 a 40 rokov zapríčinlla tuberkulóza. Najväčšia berlinska zdravotná poisťovńa sa rozhodla vybudovať sanatorium pre chorých. Ideálne miesto našli v okolí brandenburských lesov, pre ktoré sa rozhodli najmä kvôli čistému vzduchu a krásnej prírode. Postupne vybudovali na obrovskom území, takmer 200 hektárov veľkých komplex, až 60 budov. Pri výstavbe i zariadení sa použili najmodernejšie technológie. Areál postupne rástol, začiatkom 20.storočia už tu pôsobilo najväčšie sanatórium na liečbu TBC v celej Európe.Veľký zlom nastal v rokoch 1.svetovej vojny, sanatorium bolo určené ako vojenská nemocnica. Podľa záznamov na jeseň v roku 1916 strávil dva mesiace v sanatóriu aj Adolf Hitler, vtedy ešte ako radový vojak. V povojnovom období sa nemocnice opäť vrátili k pôvodnému určeniu, liečbe chorých na pľúcne choroby. Areál sa rozširoval o ďalšie objekty. Prišla však druhá svetová vojna, a zameranie sanatoria sa opäť zmenilo, zriadili tu vojenskú nemocnicu, ktorá slúžila svojmu účelu až do posledných dní vojny. V okolí prebiehali úrputné boje až do poslednej chvíle, nakoniec posledné zbytky Nemcov ušli na Západ pred sovietskými vojakmi, aby padli do amerického zajatia.

Podobné nápisy sú časté v opustených budovách

 Toto územie pripadlo do východného sektoru Nemecka, teda pod správu Moskvy. Červená armáda si tu takisto zriadila nemocnicu, bola to najväčšia sovietska vojenská nemocnica mimo územia tedajšieho ZSSR. Celý areál bol hermeticky uzavretý od okolitého sveta.Po páde režimu v bývalej NDR nemocnica súžila ešte krátky čas pre prominentov bývalého režimu. Viac ako 2 mesiace tu pobudol v roku 1990 aj bývalý vládca NDR Erich Honecker s manželkou predtým, ako ich previezli  vojenským lietadlom do Sovietskeho zväzu.  Sanatorium čakal smutný osud. Budovy postupne opustili lekári i ostatný personál, nikto nemal záujem o ich prevádzkovanie. Stali sa vďačným objektom vandalov, ktorí zničili a rozkradli čo sa len dalo. Dnes je celý areál oplotený, strážený ale voľne prístupný. Prázdne budovy, vybité okná pôsobia ako mesto duchov. Práve toto láka najviac návštevníkov, spustnuté budovy ,prázdne nemocničné sály vyžarujú atmosféru strachu.

Chodník korunou stromov

Príjemným spestrením návštevy areálu je prechádzka po chodníku korunami stromov, odkiaľ je krásny výhľad na bývalé sanatorium. Chodník s pozoruhodnou konštrukciou bol vybudovaný po roku 2015 a je veľkým lákadlom pre tých, čo sa nechcú uspokojiť iba pochmúrným pohľadom na jedinečnú stavbu z minulosti.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ