Berlín je jedným z najudržateľnejších miest na svete

by j.protic

Hlavné mesto Nemecko patrí medzi najzelenšie mestá nielen na našom kontinente ake aj v celosvetovom merítku Aj vďaka tomu sa umiestňuje na popredných miestach pokiaľ ide o porovnávania udržateľnosti života. Ochrana životného prostredia, premyslená verejná doprava, projekty na zapájanie obyvateľov do komunitného spôsobu bývania sú oceňované aj na rôznych fórach. A majú vplyv aj na rozvoj turizmu…

Berlín už tretíkrát za sebou obsadil  jedno z popredných miest v najvýznamnejšom medzinárodnom rebríčku udržateľnosti v odvetví cestovného ruchu a podujatí. Nachádza sa na šiestom mieste medzi veľkými mestami s viac ako 1,5 miliónmi obyvateľov. Rebríček bol vyhlásený na GDS Forum vo Valencii.

Burkhard Kieker, výkonný riaditeľ organizácie visitBerlin vyhlásil: „Berlín patrí medzi 10 najlepších miest na svete, pokiaľ ide o udržateľnosť. Spolu s mnohými zainteresovanými  partnermi v meste pokračujeme v práci, aby sme zabezpečili, že sa Berlín rozvinie do jednej z destinácií s najpriaznivejšou klíme a životom v Európe.“

Zeleň medzi domami v blízkosti rieky Spree

Hlavné mesto Nemecka  je za Glasgowom, Singapurom, Parížom, Melbourne a Sydney, ale pred Montrealom, Barcelonou, regiónom Flámsko a Sapporom v rebríčku najudržateľnejších metropol. Pozitívny vývoj Berlína ukazuje, že hlavné mesto Nemecka sa vie veľmi dobre umiestniť v celosvetovej súťaži o najudržateľnejšie destinácie.

Komunitná záhrada v Berline

Čoraz populárnejšie sú v Berlíne komunitné záhrady, ktorých je už viac ako 150. Niektoré z nich sme mali možnosť aj navštíviť. Naším sprievodcom bol Michael Lafond, riaditeľ inštitútu kreatívnej udržateľnosti. Do projektu sú zapojené aj rôzne občianske spoločnosti, ale aktívne ho podporuje aj mesto a štát. Ako zdôraznil komunitné záhradkárčenie spája ľudí v susedstvách a na sídliskách pri činnosti prospešnej pre všetkých. Vo vysunutých záhonoch na bývalých opustených a zanedbaných priestranstvách rastú paradajky, uhorky, jahody a ďalšie plodiny, ktoré poskytujú pestovateľom väčšiu mieru sebestačnosti a zveľaďujú verejný priestor. Vďaka komunitným záhradám môžu aj rodiny z bytov viesť svoje deti k ekologickejšiemu zmýšľaniu a odovzdať im zručnosti, ktoré sa im v budúcnosti môžu zísť.

Michael Lafond, šéf inštitútu kretívnej udržatelnosti

Obyvatelia mesta, ktorí sú ohľaduplní k životnému prostrediu, pestujú vysokokvalitné organické ovocie a zeleninu v parkoch a na voľných pozemkoch, čím vytvárajú povedomie o spôsobe, akým sa produkty získavajú a ako sa pestujú v strede mesta: mestské záhradníctvo trend v hlavnom meste už nejaký čas.

Berlínske projekty komunitného mestského záhradníctva organizuje celý rad združení, iniciatív a skupín dobrovoľníkov a všetky majú jednu vec spoločnú: ich cieľom je urobiť život v meste jasnejším a krajším, pridať trochu prírody do mestskej džungle a zároveň priviesť ľudí spolu a povzbudzovať zmysel pre komunitný duch. Mnohé projekty okrem zdieľania pôžitkov zo záhradkárčenia ponúkajú aj množstvo workshopov a kultúrnych podujatí.

Komunitná záhrada na bývalom letisku Tempelhof

Pochodili sme niekoľko pozoruhodných komunitných záhrad v okolí rieky Spree. Na bývalom, opustenom priemyselnom území nedávnom vyrástli nové obytné domy, všade, aj na terasách a balkónoch dominuje zeleň. Najväčšie prekvapenie nás čakalo na okraji mesta, na bývalom americkom vojenskom a neskôr civilnom letisku Tempelhof. Pred niekoľkými rokmi , pod dobudovaní nového moderného letiska bolo vyradené z prevádzky a dnes slúži obyvateľstvu, ako miesto kde môžu relaxovať, stráviť voľný voľný čas. Medzi runway-mi tiež vznikli komunitné záhrady, ktoré sú veľmi populárne. A na pristávacej dráhe sa preháňajú skateboardisti čí cyklisti.Ideálne miesto na relax vo veľkomeste……

J.P.

Foto: autor

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ