Donauturm-pohľad na Vieden zhora

by j.protic

K panoráme rakúskeho hlavného mesta nerozlučne patrí obrovské tzv. ruské kolo v Pratri, Stephansdom v centre mesta ale aj Dunajská veža- Donauturm, ktorá je dobre viditeľná aj z okolia mesta.

Donauturm nedávno prešiel veľkou modernizáciou a v plnej kráse bol opäť otvorený v marci tohto roku. Donauturm (doslova “Dunajská veža”) je najvyššia veža a budova nielen vo Viedni, ale aj v celom Rakúsku. Bola postavená v roku 1964 podľa návrhu architekta Hannesa Lintla. Nachádza v Donauparku, čo je veľký verejný park, ktorý bol postavený v roku 1964, keď sa vo Viedni konala medzinárodná výstava záhrad.

Dunajská veža je populárna turistická atrakcia. Má výšku 252 metrov, vo výške 150 metrov sa nachádza pozorovacia plošina a nad plošinou otáčajúca sa kaviareň a reštaurácia vo výške 160, resp. 170 metrov. Jedno otočenie okolo osi trvá 26, 39 alebo 52 minút. Vo veži sú dva výťahy, ktorými cesta hore trvá iba 35 sekúnd. V prípade núdze možno ísť aj po schodov, ale absolvovanie 775 schodov dá poriadne zabrať aj tým fyzicky zdatnejším. . Pri pozorovacej plošine je plošina na bungee jumping, ktorá sa používa v lete.

Na veži sa nachádzajú antény mobilných operátorov, súkromných rádiostaníc VHF a ďalších komunikačných služieb. Hoci sa podobá na televíznu vežu, nepoužíva sa ako televízny vysielač.

Panoramatický výhľad na Viedeň je nezabudnuteľný a jedinečný. Zo žiadneho iného miesta nie je lepší výhľad na Viedeň a Dunaj než odtiaľto. Interaktívne panoramatické obrazovky na vnútorných a vonkajších vyhliadkových plošinách vo výške 155 metrov poskytujú informácie o okolitých pamiatkach v ôsmych jazykoch. V novoupravenej vstupnej časti viac ako 60 multimediálnych dotykových obrazoviek predstavuje históriu veže a Viedne. Reštaurácia vo veži, ktorá sa otáča okolo svojej vlastnej osy a kaviareň vo výške 170 metrov lákajú návštevníkov z celého sveta. Ročne vežu navštívi viac ako 400 tisíc turistov. Novinkou je vlastný pivovar vo vstupnej časti, okrem kulinárskych špecialít môžete ochutnať aj vlastné pivo veže.

Donauturm sa nachádza v časti Donaupark, iba niekoľko zastávok metrom z centra /U1-stanica Alte Donau/, odkiaľ premáva kyvadlová autobusová doprava, ale ani peši to nie veľmi ďaleko. V peknom počasí ideálna prechádzka aj pre rodiny s deťmi. Výlet, ktorý stojí za to….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ