Essen – nemecké mesto s bohatou priemyselnou minulosťou…

by j.protic

Už pred návštevou nemeckého mesta Essen  v centre Porúria, v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko som vedel ,že nepatrí medzi tie mestá, ktoré sú v centre záujmu turistov.

Zdalo sa mi to byť logické, veď  deviate najväčšie mesto Nemecka s počtom obyvateľov takmer  580 tisíc  je známe ako vyspelé priemyselné centrum. Leží  v najľudnatejšiej, najzápadnejšiej spolkovej krajine Nemecka. Po stáročia tu prevažoval priemysel  i baníctvo.

Porúrie (nem. Ruhrgebiet sa skladá z veľkého počtu pôvodne priemyselných miest. Oblasť je približne ohraničená riekami Ruhr na juhu, Rýn na západe a Lippe na severe. Žije tu asi 5,3 miliónov obyvateľov. Je to jadrová oblasť rýnsko-ruhrskej konurbácie, kde žije vyše 12 miliónov obyvateľov.

Mestá ako Duisburg, Oberhausen, Bottrop, Mülheim an der Ruhr, Essen, Gelsenkirchen, Bochum, Herne, Hamm, Hagen a Dortmund sú relatívne blízko vedľa seba  čím tvoria piatu najväčšiu metropolitnú oblasť v Európe po Moskve, Veľkom Londýne, Veľkom Madride a Paríži.

Naša cesta vlakom z letiska v Düsseldorfe do Essenu trvala necelú pol hodinu, let z Viedne do hlavného mesta spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko niečo viac ako hodinu a pol.

V Essene na každom kroku bolo vidieť ako sa mesto mení potom, čo priemyselná výroba i baníctvo ustúpilo do úzadia. Nie náhodou bolo vyhlásené v roku 2017 za európske zelené mesto, zeleň a krásne parky obklopujú historické jadro. Ako sme sa neskôr dozvedeli od starostu mesta dôležitým medzníkom v živote mesta bol aj rok 2010, kedy sa Essen stal európsky hlavným mestom kultúry. Záujem nášho kontinentu sa upriamil na bohatý kultúrny život a pestré podujatia v priemyselnom meste i v jeho okolí..

V Essene sa oplatí stráviť niekoľko dní. Na svoje si prídu tak záujemci  o históriu a kultúru, ako i tí ,ktorí sa venujú minulosti industralizácie a techniky.

Mesto zaujme návštevníkov  množstvom zaujímavých múzeí a turistických atrakcií, ktoré sa zaoberajú stáročnou úlohou Essenu ako srdca najväčšieho nemeckého ťažkého priemyslu.

Od roku 1958 je rímsko-katolíckym biskupstvom a od roku 1972 univerzitným mestom. Mesto sa dá definovať ako vyspelé priemyselné centrum – viaceré veľké nemecké priemyselné i energetické  firmy tu majú svoje celoštátne sídlo. Napriek tomu, že počas leteckých náletov britských lietadiel v II.svetovej vojne, bola viac ako 70% mesta zničená dnes pôsobí ako pulzujúce veľkomesto.

Zollverein je na zozname pamiatok UNESCO

 Jednou z atrakcií je návšteva priemyselného komplexu Zollverein Coal Mine Industrial Complex, rozsiahlej bývalej priemyselnej lokality, ktorá bola premenená na zábavné a kultúrne centrum. Bývalý priemyselný komplex je dnes zapísaný do zoznamu pamiatok UNESCO. Za návštevu stojí aj múzeum Porúria s impozantnými zbierkami týkajúcimi sa prírodných a kultúrnych dejín regiónu a múzea dizajnu Red Dot s ukážkami súčasných a priemyselne ovplyvnených dizajnov.

Milovníkov výtvarného umenia zaujme Múzeum Folkwang , možno najvýznamnejšia umelecká galéria v Porúri, je známa svojimi ukážkami významných umeleckých diel z 19. a 20. storočia. Je tiež obľúbený pre svoju zbierku európskych sôch z 13. storočia, spolu s veľkým množstvom obrazov a úžitkového umenia mimo Európy.

Turisti v Zollverein

Múzeum Folkwang bolo založené v roku 1922 a sídli v jednej z architektonicky najzaujímavejších stavieb v meste. Múzeum Folkwang, pomenované podľa nórskej “lúky mŕtvych”, má tiež rozsiahlu zbierku takmer 350 000 plagátov v nemeckom múzeu plagátov .

Budova radnice

Aj v stopy po bohatej historií sú rozmanité. V historickom Burgplatz stojí starý Essener Münster), tiež známy ako Essener Dom. Pôvodne postavený ako opátstvo v 9. storočí a považovaný za jeden z najstarších nemeckých chrámov v Nemecku, je to nádherná historická budova. Najpozoruhodnejšími prvkami interiéru sú vetvené bronzové svietniky z obdobia okolo roku 1000 r.  pred n.l a Zlatá madona z toho istého obdobia, všeobecne považovaná za jednu z najstarších vyrezávaných figúr Panny Márie v Európe.

Medzi ďalšie pozoruhodné pamätihodnosti  patrí stĺp Ida, najstaršie zachované zariadenie katedrály; gotická pamiatka Altfrid a veľkolepé pieskovcové Stvorenie Krista, socha z roku 1500. Oplatí sa navštíviť aj katedrálu Domschatz v susednom biskupskom paláci, kde sídli jedna z najdôležitejších a kompletných zbierok náboženského umenia a artefaktov  v krajine.  

Cennou historickou pamiatkou je aj Stará synagóga (Alte Synagogue). Táto rozsiahla budova postavená v roku 1913 je jednou z najzachovalejších a najpôsobivejších židovských kultúrnych pamiatok v Nemecku. Mesto čiastočne zničené nacistami v roku 1938 a ďalej poškodené spojeneckým bombardovaním, získalo budovu a nakoniec ju prestavalo a prerobilo ako dôležitý “Dom židovskej kultúry”. Medzi exponáty, ktoré stoja za návštevu, patrí výstava zameraná na predvojnové a vojnové roky, ktoré sa zaoberajú témami židovského prenasledovania a odporu, ako aj témy zaoberajúce sa záležitosťami ako židovské tradície a festivaly.

Za zmienku stojí, že Essen má tretiu najvyššiu radnicu v celom Nemecku. Dosahuje výšku 106 m a patrí jej primát spolkovom štáte Porýnie-Vestfálsko.  V celom Nemecku sú vyššie iba radnice v Lipsku  a v  Hamburgu. Zaujímavosťou je pôdorys budovy v tvare Y.

Villa Hugel – sídlo rodiny Krupp

História mesta Essen je nerozlučne spätá s dynastiou rodiny Krupp. Jej vzostup sa začal v druhej polovici 19.storočia a trval až do konca 2.svetovrj vojny. Z dnešného pohľadu ju smutne preslávil zbrojársky priemysel,rodina  enormne zarobila na obidvoch svetových vojnách. Fabriky Krupp boli lídrom v zbrojárskom priemysle. Nemým dôkazom neskutočného bohatstva je je Vila Hugel, rodinné sídlo dynastie, ktorá je dnes v správe nadácie, a niektoré časti sú sprístupnené pre verejnosť. Leží v krásnom prírodnom prostredí, uprostred obrovského, 28 ha parku, nad malebným jazerom Baldeney. Dá sa sem dostať pomerne jednoducho aj mestskou dopravou. Rozmery mohutnej budovy ochuria každého, iba jeden údaj: nachádza sa tu 269 izieb, celková obytná plocha je viac ako 8100 m2. Oplatí sa to vidieť na vlastné oči….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ