Futurium – pohľad do budúcnosti

by j.protic

Ak chcete vedieť, ako bude žiť ľudstvo v budúcnosti navštívte jednu z najnovších atrakcií Berlina, múzeum Futurium. Znie to trochu čudne, veď dlho som si myslel, že múzea sa venujú skôr  minulosti či už histórii alebo umenia.Futurium v hlavnom meste Nemecka narúša túto predstavu, dozviete sa tu – interaktívnym spôsobom veľa zaujímavých faktov o budúcnosti, o tom,  ako si veda a technika predstavuje vývoj  života na našej planéte.

Už samotná budova je netradičná, dá sa povedať futuristická. Dostal som sa sem peši , je to iba asi 5 minút od hlavnej železničnej stanice. Budova vhodne zapadá do komplexu moderných stavieb novej vládnej štvrte.

Výstavné  a kongresové centrum Futurium (Dom budúcnosti) vzniklo v  roku 2019 v novej administratívnej štvrti  neďaleko berlínského hlavného nádražia . Budova od miestného ateliéru Richter Musikowski sa nachádza na severnom nábreží v jednom z meandrov rieky Spree v priamom  susedstve nemeckého spolkového ministerstva pre vzdelávanie a vedu.  

Projekt je výsledkom spolupráce popredných  výzkumných inštitúcií a nadácií Nemecka. Jeho poslanie smeruje dovnútra  nemeckej spoločnosti, a má stimulovať diskusiu o súčasných a budúcich výzvách.  Budova zvonku pôsobí strohým dojmom, ale v tom je jej čaro. Vstup do múzea je voľný, tým chcú organizátori pritiahnúť čo najväčší počet návštevníkov, najmä mladých ľudí. O futuristickej myšlienke svedčí aj fakt, že budova je založená na najnovších enviromentálnych trendoch, jej plášť obsahuje solárne panely a je vykurovaná energiou z bioplynovej elektrárne.

Archiv budúcnosti

Futurium kladie jedinú otázku návštevníkom: ako chceme žiť, ako budeme žiť v budúcnosti. Samozrejme na to nedáva jednoznačnú odpoveď, ale inšpiruje návštevníkov k tomu, aby sa zamysleli.

Berlínský Dom budúcnosti sa skladá z troch oddelení: stálej expozicie, experimentálneho výstavného priestoru Futurium Lab a prednáškových miestností. Najväčší priestor zaberá stála expozicia umiestnená do dvoch rozsiahlých sál. Tu sa v troch rôznych častiach (Ľudia, Príroda, Technológie) prelínají subtémy ako zdielaná ekonomika, miestna samozásobitelnosť, plánovanie miest alebo  biotechnologie. Podzemné  laboratória slúžia ako miesta dočasných výstav, workshopov atď.  Návštevník už pri prechádzaní Futuriom má pocit, ako by sledoval sci-fi film.

Foto: David von Becker

Rôzne interaktívne výstavy dávajú možnosť návštevníkovi na zamyslenie. Videli sme rôzne modely budúcnosti čo sa týka života v mestách, dopravy, stravovania. Sami sme si mohli vybrať z rôznych modelov, návštevník má možnosť vybrať si spôsob života, ktorý by mu najviac vyhovoval. Dôležitou témou je ochrana životného prostredia a udržatelnosť života na našej planéte. Sú to vážne témy, určené najmä mladšej generácii. Množstvo impulsov na zamyslenie sa. Sú to témy ktoré rezonujú vo vás aj niekoľko dní po prehliadke výstavy.

Oplatí sa sa vyjsť aj na strechu budovy, ktorú projektanti nazvali Skywalk. Je odtiaľto krásny výhľad na okolie, na novú vládnu štvrť. Zaujalo nás množstvo fotovoltických solárnych panelov, ktoré ako by naznačovali budúcnosť spotreby energie. Budova je energiou plne zabezpečená z obnoviteľných zdrojov. Názorný príklad je budúcnosť…

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ