Goslar – mesto ktoré vás očarí

by j.protic

Nedá sa povedať, že spolková krajina Dolné Sasko patrí medzi najvyhľadávanejšie ciele našich turistov v Nemecku. Leží tak trochu bokom od hlavných turistických trás, i keď dostupnosť od nás čí vlakom, lietadlom alebo autom je dobrá. Dolné Sasko ale naozaj má čo ponúknuť, nesklame turistov.

My sme mali možnosť zoznámiť sa niektorými významnými mestami tohto regiónu.

Tým prvým bolo veľmi pekne zachované hanzové mesto Goslar, ktoré nás uchvátilo predovšetkým svojou starobylou architektúrou a naozaj veľmi príjemnou atmosférou. Mesto má viac ako tisícročnú tradíciu, a už v 11.storočí bolo významným centrom obchodu i baníctva. Niekoľko storočí bolo obľúbeným sídlom panovníkov z krajín severného Nemecka. Stalo sa aj významným náboženským centrom, dodnes sa zachovalo 47 kostolov, kaplniek i kláštorov, v niektorých cestovných príručkách sa dodnes spomína ako „Rím Severu“

Staré mesto vás prekvapí dobovými stavbami, domami, ktoré sú v prekvapujúco dobrom stave.. Mesto, ktoré má okolo 50 tisíc obyvateľov malo štastie, počas druhej svetovej vojny sa mu takmer úplne vyhli zničujúce bombové nálety spojencov, utrpelo iba veľmi malé škody. Malebné staré mesto zostalo takmer v pôvodnom pôdoryse, i keď všade je vidieť, že štát venuje nemalé prostriedky na zachovanie i zveľaďovanie kultúrneho dedičstva. Goslar je už roku 1992 na zozname svetového dedičstva UNESCO. Keď sa prechádzate medzi historickými domami, máte pocit, že ste sa zrazu ocitli v 12. či 13.-tom storočí.

Historický stred mesta s takmer kruhovým pôdorysom v sebe ukrýva mnoho krás. Hlavným magnetom sú jedinenčné domy hrazdenej konštrukcie, ktorých v meste nájdete až okolo 800. Našu prehliadku sme začali na rozľahlom námestí Markt, súčasťou ktorého je aj renesančná fontána či neskoro gotická radnica. Zaujal nás aj neskorogotický dom Kaiserworth, ktorý je známy tým, že ho zdobia sochy ôsmich cisárov, či na radnicu nadväzujúci románsky Kostol sv. Kozmu a Damiána, ktorý pochádza z 12. storočia a miestni ho jednoducho volajú ako Marktkirche. Pôsobivý je aj najväčší románsky palác v Nemecku – Cisársky dom (Kaiserhaus), pred ktorým sú umiestnené sochy cisárov. V meste sa nachádza aj mnoho múzeí, napríklad Múzeum moderného umenia či Múzeum cínových figúrok

Za zmienku stojí aj ranogotický areál bývalého špitálu Großes Heiliges Kreuz, ktorý je dodnes považovaný za najstaršiu nemocnicu na území terajšieho Nemecka. Oplatí sa navštíviť aj románsky Kostol Petra a Pavla z 12. storočia, ktorý nájdete na Frankenbergskom námestí v juhozápadnej časti mesta, či veľmi zaujímavý Kostol svätého Jakuba (Jakobikirche) situovaný v severozápadnej časti Goslaru. Ten bol postavený už v roku 1073 a neskôr goticky prestavaný. Len kúsok odtiaľ môžete tiež navštíviť románsky kláštor Neuwerk s kostolom, či Pavlovu vežu (Paulusturm) pochádzajúcu z roku 1508.

V meste Goslar sa dodnes zachovala aj časť širokého mestského opevnenia. Vo východnej časti zaujme Široká brána (Breites Tor) pochádzajúca z roku 1443, v južnej časti zas hradobná veža s názvom Zwinger. Tá sa tu týči už od roku 1517.

Pri návšteve Goslaru nemožno vynechať ani banícke múzeum Rammelsberg, ktoré je od roku 1992 takisto zapísané do zoznamu UNESCO. Ale o tom až v ďaľšom pokračovaní nášho putovania po zaujímavých miestach Dolného Saska….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ