Jan Saudek v Nitre

by j.protic

Výstava originálnych diel Jana Saudka v Nitre predstavuje výber toho najlepšieho z jeho celoživotnej tvorby a prináša aj pár noviniek, spolu vyše 60 diel. Výstava sa koná pod záštitou Jeho Excelencie Mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Rudolfa Jindráka. Svetoznámy český fotograf oslávi v máji 2024 89. narodeniny. V uplynulom roku bol Jan Saudek hlavnou hviezdou výstavy v Budapešti v rámci medzinárodného festivalu fotografie a práve jeho fotografiami sa otváral celý festival. Teraz je jeho diela možné vidieť v nádherných priestoroch nitrianskej synagógy.

„Ide o výjavy, ktoré sú však spojené jedinou víziou – osláviť človeka ako takého“, hovorí o svojej výstave Jan Saudek. Téma ľudského života ovplyvnila celú jeho umeleckú tvorbu. K tomuto ho priviedol súbor fotografií Ľudská rodina od fotografa Edwarda Steichena. Jedným z najčastejších motívov množstva Saudkových slávnych fotografií sú ženy, ktoré mu boli inšpiráciou po celý život. „Túžil som po sláve a bohatstve – a nič z toho som nedosiahol. Ale niekoľkokrát som stál blízko nevýslovnej krásy – vždy to bola žena, a to bolo pre mňa omnoho viac,“ hovorí o svojej tvorbe. Slávu a uznanie však dosiahol na celom svete. Má za sebou viac ako 450 výstav a dostal množstvo ocenení, vrátane francúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry. Jeho najväčšou výstavou bola výstava v Los Angeles v roku 1998. Jeho diela sú súčasťou umeleckých zbierok. Pred piatimi rokmi tiež dostal Medailu za zásluhy od prezidenta Českej republiky Miloša Zemana, pri príležitosti osláv 28. októbra.

Súčasne bude prebiehať aj výstava fotografií novinárky, fotografky a filantropky Pavlíny Saudkovej, v súčasnosti nielen riaditeľky Nadačného fondu Be Charity, ale aj community manager divadla Jatka78 a hosťujúcej šéfredaktorky mesačníka Foyer, časopisu Národného divadla. Je spoluautorkou knihy Hovory s terapeutmi. Pracovala ako moderátorka v niekoľkých súkromných rádiách, šestnásť rokov bola zástupkyňa šéfredaktorky lifestylového magazínu Harper’s Bazaar, v rokoch 2019 až 2021 pôsobila ako šéfredaktorka časopisu Page, mesačníka o knihách a kultúre. Pri písaní sa zameriava prevažne na rozhovory, vo fotografii na portréty, ktorými dopĺňa svoje novinárske a knižné projekty, prípadne na divadelnú fotografiu. Je autorkou fotografie pre plagát k filmu Amnestia (2019). Žije s fotografom Jánom Saudkom, ktorému sa stará o výstavy. Spolu majú tri deti.

Výstava „Cesty Cirku“ novinárky a fotografky Pavlíny Saudkovej predstavuje fotografie z magického prostredia novocirkusového súboru Cirk La Putyka. Cirk je kruh, rodina, nikdy nekončiaca cesta. A také sú aj možnosti zachytenia okamihov života akrobatov, tanečníkov a hercov – sú nikdy nekončiace. Nový cirkus je svet, ktorému hranice dáva len naša fantázia. Scény, pri ktorých sa tají dych, masky, sústredenie v backstagi, to všetko a oveľa viac je na fotografiách série „Cesty Cirku“.

Vernisáž sa uskutočnila dňa 16. 4. 2024 o 17:00 hodine. Výstava v Nitrianskej synagóge potrvá do 31. 5. 2024. Výstava „Jan Saudek 89“ je predajná a ponúka zberateľom jedinečnú možnosť získať originál jeho diela.-

/foto: archív gallery.sk/

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ