Kráľovská rozhľadňa pri Bratislave

by szlaszlo

Tento kopec pri Bratislave, na rakúskom území, necelých 3 km od hraníc, dobre viditeľný z Hradu čí Petržalky, sa nám pred rokom 1989 zdal byť tak vzdialený, ako keby bol v Himalájach. Pre väčšinu obyvateľov mesta bol nedostupný. Na Západ sa jednoducho nesmelo cestovať.

Dnes už vrch Hindlerberg, pri obci Berg je obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov. Láka ich najmä Kráľovská rozhladňa- Königswarte, ktorá tu bola vybudovaná v roku 2001. Málokto vie, že Hindlerberg je najvýchodnejší vrch Rakúska ležiaci v Karpatoch, hneď za slovensko-rakúskou štátnou hranicou zhruba medzi obcami Wolfsthal, Berg a Edelstal. Je dobre viditeľný najmä z Petržalky,ale aj z Hradu kde tvorí prirodzenú dominantu pri pohľade na západ.

Takmer 23 metrov vysoká rozhľadňa na rakúskom vrchu Königswarte (344 m n.m.) poskytuje krásny panoramatický pohľad na karpatské vrchy a Bratislavu od Devína cez Staré Mesto až po Petržalku. Za dobrého počasia môžete vidieť aj Neziderské jazero, Moravské pole, aj alpské vrchy Schneeberg a Rax.

Na Königswarte sa dá vyjsť z oboch obcí, teda z Wolfsthalu čí Bergu, vedú sem 3 hlavné trasy.Z Bergu vedie sem nenáročná, asfaltová lesná cesta, ktorú pešo pohodlne zvládnete za menej ako hodinu. Autá sem nemajú prístup.

Trasa z Wolfsthalu je náročnejšia, strmšia, vedie okolo zrúcaniny Pottenburg a zároveň územím zvernice, kde sa voľne pohybujú diviaky. Značený turistický chodník (červená značka) vedie od stanice Wolfsthal až na výhliadku Königswarte. Peši trvá cesta zhruba 1,5 hodiny.

Na vrchole Königswarte sídli stanica rakúskej vojenskej spravodajskej služby s monitorovacími a odpočúvacími zariadeniami, ktorá pripomína skôr meteorologickú stanicu. U nás bolo verejným tajomstvom, že v čase studenej vojny tu mala odpočúvacie zariadenia americká CIA. Údajne boli zameraní aj na vládný hotel na Bôriku, vedeli o všetkom čo sa tam dialo a povedalo.

Impozantná drevená rozhľadňa bola vybudovaná obcou Berg v roku 2001 a na vyhliadkovú plošinu vo výške 19,2 m vás zavedie 120 schodov. Krásny výhľad zhora stojí za tú námahu.

Rozhľadňa umožňuje pohľad na Alpy – na Schneeberg a Rax. Vidieť aj veľkú časť Bratislavy – od Devína, cez Dlhé diely, Mlynskú dolinu, Machnáč, Staré Mesto až po Petržalku.

Informačé panely so zaujímavými faktami z histórie sú písané v troch jazykoch, aj v slovenčine. Oplatí sa prečítať tabuľu, dozviete sa zaujímavé informácie z histórie.Niektoré dôležité fakty o minulosti tohto kráľovského vrchu:

-táto vyvýšenina slúžila už za čias Habsburgovcov ako pozorovateľňa pre stratégov monarche. Vo východnej časti Zadunajskej nížiny v trojuholníku medzi obcami Kittsee-Berg-Bratislava nechávali Habsburgovci pochodovať svoje vojsko a organizovali vojenské prehliadky. Habsburgovci boli uhorskými panovníkmi a boli korunovaní v Bratislave, ktorá bola istý čas hlavným mestom Uhorska.

• V roku 1189 zhromaždil cisár Fridrich I. Barbarossa v chotári obce Kittsee nemeckých rytierov, ktorí sa tu utáborili pre križiackou výpravou (1189-1192).

• V roku 1563 vojvoda Maximilián pred svojou korunováciou za uhorského kráľa v Bratislave tu pozoroval svoje vojská od Bergskej “Kaplnky sv. Petra a Pavla”

• Cisár Leopold I. a arcivojvoda Karol Lotrinský zorganizovali 4. mája 1683 v tomto chotári vojenskú prehliadku pred ďalším tureckým ťažením

• Cisár Napoleon I. so svojim švagrom maršalom Muratom (neapolským kráľom) pozorovali z vyhliadky Königswarte svoje vojská pred bitkou pri Austrelitze (2. decembra 1805)

• V dňoch 29. augusta a 16. októbra 1811 sa nádherným pohľadom z vrchu Königswarte kochal cisár František I.

• V decembri 1848 navštívili vrch Königswarte cisár František I. s chorvátskym bánom Jelačičom, aby pozorovali ustupujúce uhorské dobrovoľnícke zbory po bitke pri obci Schwechat

Pod rozhľadňou sa rozprestiera veľká lúka s lavičkami a stolmi, ako stvorená pre pobyt s malými deťmi čí na malý piknik.

Keď si s kopca dole zvolíte náročnejšiu cestu, smerom na Wolfsthal, pôjdete okolo zrúcaniny Pottenburg.

Hrad Pottenburg vznikol ako strážny hrad ešte v 12. storočí. Pustne od roku 1529, keď bol poškodený po tureckom nájazde. Napriek tomu má pomerne zachovalý nielen pôdorys, ale aj jednotlivé časti. Najimpozantnejšia je štvorcová strážna veža, ktorá ako jediná vyčnieva ponad stromy, možno si ju prehliadnuť aj priamo z Bratislavy.

Výlet na Königswarte a zrúcaninu Pottenburg hravo zvládnete aj za pol dňa. Krásne zážitky na vás čakajú tak blízko……..

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ