Nová atrakcia v Budapešti – Dom hudby

by j.protic

Milovníci hudby i modernej architektúry sa majú na čo tešiť. Koncom januára sprístupnili v Budapešti , neďaleko námestia Hrdinov jedinečnú stavbu, ktorá vzbudzuje záujem na celom svete.Dom maďarskej hudby vyrástol priamo v parku Városliget

Návrh z dielne svetoznámeho japonského architekta dokonale zapadá do stromami lemovaného prostredia parku, obľúbeného miesta na oddych obyvateľov i návneštníkov maďarskej metropoli.

Cieľom návrhu japonského architekta menom Sou Fujimoto bolo vytvorenie výnimočnej stavby. Takej, ktorá nevytvorí ostré hranice medzi parkom a samotnou budovou, ale nerušene zapadne do okolitého prostredia.

Fujimoto čerpal inšpiráciu v korunách stromov a v myšlienke, ako cez ich otvory prenikajú slnečné lúče. Práve preto má strecha Domu hudby mnoho, viac ako sto  presklených otvorov, ktoré sa ponášajú na nepravidelný tvar listnatých korún, no rovnako svojim tvarom symbolizujú zvukové vlny.

Vďaka otvorom v strope a 12 metrovým preskleným stenám zaplavuje interiér denné svetlo, ktoré v spojení s hudobným koncertom vytvára priam magický zážitok.

Dom sa delí na dve hlavné časti. V tej väčšej sa nachádza sála, ktorá je určená pre koncerty vážnej a modernej hudby. V druhej je situovaná knižnica, kde si môžete kedykoľvek posedieť a prečítať knihu. Počas celého roka môžete pozorovať, ako sa budova mení spolu s okolitou prírodou a prispôsobuje sa jednotlivým obdobiam, ktoré odhaľujú jej inú krásu.

V dome sú umiestnené aj unikátne, stále výstavy na celkovej ploche 2000m2.

Ozajstnou perlou architektúry je však hlavná koncertná sála, ktorá je unikátna  tým, že všetky steny sú vytvorené zo skla. Akustiku hodnotia odborníci ako jednu z najlepších na svete. Na jej vytvorení sa podielala svetoznáma japonská firma  Nagata Acoustics, ktorá ma na „svedomí“ akustiku v Walt Disney Concert Hall Los Angeles,  Elbphilharmonie v Hamburgu ,alebo  Philharmonie de Paris.

Dom maďarskej hudby je súčasťou veľkolepého projektu Liget Budapest. Do mestského sadu sa majú postupne umiestniť najväčšie kultúrne a výstavné organizácie hlavného mesta Maďarska. Výstavba ďaľších objektov je v plnom prúde…

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ