Novinky turistickej sezóny stredných Čiech

by j.protic

Stredné Čechy sú najväčším českým krajom. Sú známe aj zaujímavými a ľahko dostupnými turistickými cieľmi. Okrem bohatej histórie, prírodných úkazov či živých tradícií ponúkajú každoročne i nové cestovateľské aktivity. Prehľad noviniek tohtoročnej sezóny predstavila na tlačovej konferencii v Bratislave Stredočeská centrála cestovného ruchu /SCCR/ , ktorá pozýva do nových alebo upravených expozícií, pamiatok, kempov i na oslavy českej kultúry v Stredočeskom kraji. Z bohatej ponuky vyberáme.

Projekt „Pustiť k vode“

Vodáctvo má v Čechách veľkú tradíciu.  Častým cieľom rekreantov v stredných Čechách sú vodné diela na rieke Vltave, rovnako ako toky ostatných riek. Medzi tradičné vodácke rieky patrí Sázava a Berounka. Labe a Vltava sú ako stvorené pre rekreačnú plavbu a výletné lode. Pre pokojný odpočinok pri vode si návštevníci vyberajú pieskovne a kúpaliská. „V máji sme spustili nový turistický produkt pod názvom Pustiť k vode. Cieľom je predstaviť návštevníkom komplexnú ponuku služieb, aktivít a zážitkov pri vode i na vode,“ uviedol za SCCR Patrik Macho, koordinátor vodnej, cyklistickej a železničnej turistiky.

Mělník a vodáci /zdroj: archív SSCR/

Glamping v Levanduľovom údolí

V júni otvára svoje brány eko glamping a kemp pre karavany a stany. Nový kemp „Pod tromi svätými horami“ leží v Levanduľovom údolí a rozprestiera sa na vápencových moriach s liečivou silou minerálnych morí Barrandien geoparku a pod svätými horami Plešivec, Svatý Jan pod Skalou a Kotýz. Eko kemp ponúkne desať glampingových domčekov so zameraním na kúpeľnú starostlivosť s využitím miestnych bio bylín, minerálov a liečivej vody, ktorá sa nachádza na pozemku. Okrem bylinných záhrad je možné využiť celostné procedúry i balíčky. Okolie navyše láka na pešie a cyklistické výlety k stredočeským hradom a ďalším turistickým lokalitám.

Levandulové údolie / zdroj: archív SCCR/

Pamätník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

Pôvodne barokový rodný dom slávneho českého skladateľa Antonína Dvořáka, nachádzajúci sa v blízkosti nelahozeveského zámku, predstavuje veľmi dôležitú destináciu pre milovníkov hudby z celého sveta. Areál spravuje nezisková spoločnosť Lobkowicz Collections, ktorá koncom apríla predstavila jeho premenu na hudobne zamerané kultúrne centrum. Múzeum zoznámi návštevníkov s prostredím a hudobnými motívmi Dvořákovho detstva s pomocou interaktívnych prvkov, audiovizuálnej technológie i kreatívne riešenej expozície s historickými exponátmi. Priestor je zároveň vzdelávacím centrom, ktoré bude ďalej inšpirovať a rozvíjať mladé hudobné talenty. Dom sa verejnosti otvorí 28.6. v rámci testovacej prevádzky.

Rodný dom Antonína Dvořáka /zdroj archív SCCR/

Smetana 200 – výročie skladateľa

Česko si tento rok pripomína 200 rokov od narodenia hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu. Na jeho život a dielo upozornia podujatia v rámci projektu Smetana 200, ktorého poslaním je oslava českej kultúry a hudobnosti. „Odkaz celosvetovo známeho skladateľa si pripomenú aj stredné Čechy. Oslavy a spomienky sa chystajú v Jabkeniciach, v Chateau Mcely alebo na zámku Loučeň, kde Bedřich Smetana hrával. Prehľad ďalších akcií bude postupne zverejňovaný na www.strednicechy.cz,“ uviedol Jakub Kulhánek, riaditeľ Stredočeskej centrály cestovného ruchu.

Zlatá expozícia v Jílovom

Novú expozíciu Zlata otvorí koncom júna Regionálne múzeum v Jílovom pri Prahe. „Veľkorysý priestor po renovácii umožní návštevníkom nahliadnuť na zlato u nás aj vo svete z rôznych uhlov. Moderná inštalácia sľubuje interaktívny zážitok. Prvý, s kým sa pri vstupe do expozície ľudia stretnú, bude postava magistra Edwarda Kelleyho. Nahliadnuť sa dá do jeho alchymistickej dielne a vďaka rozšírenej realite uvidia návštevníci oživenú postavu mága a jeho tajuplné pokusy. Môžete prejsť „štôlňou“, kde budú vo vitrínach umiestnené vzorky zlata nielen z jílovského revíru, ale aj zo svetových lokalít,“ povedal Václav Švenda, zastupiteľ mestskej rady pre kultúru, pamiatkovú starostlivosť a cestovný ruch Stredočeského kraja. Nebudú chýbať dobové ťažobné stroje i hlavná reprezentatívna miestnosť „Zlato pre korunu“, expozícia ktorej sa venuje miestnemu zlatu a korunovačným klenotom.

Regionálne múzeum v Jílovem /zdroj:archív SCCR/

Nový Dom prírody Českého krasu

Český kras predvlani oslávil päťdesiat rokov od svojho vyhlásenia a tento rok dôjde k otvoreniu dlho očakávaného nového návštevníckeho centra. Na konci marca otvorili Dom prírody Českého krasu, ktorý je reprezentatívnym návštevníckym centrom a zároveň vstupným priestorom do Koněpruských jaskýň. Záujemcovia sa môžu zoznámiť s prírodou a významom Českého krasu, chránenej krajinnej oblasti, chrániacej najcennejšiu časť barrandienskej panvy. V Dome prírody Českého krasu sa myslí aj na zábavu, čakajú vás pokusy i preliezanie umelou jaskyňou.

Nová expozícia v múzeu pivovarníctva

Národné múzeum pivovarníctva v Kostelci nad Černými lesy sa nachádza v autentických priestoroch historickej sladovne, pivovaru a sladového gápeľa, kde sa dochovala funkčná historická technológia z 30. rokov 20. storočia. Múzeum otvorilo v máji novú expozíciu s novým prehliadkovým okruhom, ktorého súčasťou bude aj výstava o podnikaní židovskej komunity na Kolínsku, Kostelecku, Českobrodsku a Kouřimsku. Múzeum je súčasťou komplexu Černokosteleckého pivovaru. Ten okrem iného láka na dobré jedlo a pivo „Dešťoffka“, „Vycpaná vydra“ a „Černá svině“.

Expozícia pivovarníctva /archív SCCR/

Hrabalova chata v Kersku

Chata v Kersku sa stala domovom spisovateľa Bohumila Hrabala v roku 1965. Žil tu a tvoril až do roku 1996. Koncom roku 2021 ju kúpil Stredočeský kraj a spravuje ju Polabské múzeum, ktoré má k dispozícii aj časť pôvodného vybavenia. V máji otvorili expozíciu pripomínajúcu Hrabalov život, tvorbu aj vzťah k rekreačnej osade Kersko. „Jedným z cieľov obnovy bolo to, aby sa chata a záhrada vrátili do čo najvernejšej podoby, akú mali, keď sa tam Bohumil Hrabal zdržiaval,“ doplnil Václav Švenda.

Hrabalova chata /zdroj:archiv SCCR/

Znovuotvorenie zvonice Borek u Suchomast

V minulom roku prebehla rekonštrukcia zdevastovanej barokovej zvonice – murovanej stavby, ktorá sa nachádza na návrší v blízkosti Kostola sv. Mikuláša. Stavba vznikla v druhej polovici 18. storočia na mieste pôvodnej drevenej zvonice, ktorá bola vystavaná v roku 1517. Návštevníci môžu od Veľkej noci nahliadnuť do priestorov jednej z najstarších zachovaných zvoníc v Česku a vidieť viac ako 500 rokov starý zvon z dielne majstra Bartoloměja v Novom meste Pražskom. Tento zvon majster odlial v roku 1517 pre zvonicu na Borku a v marci 2024 sa sem po 30 rokoch vrátil späť. Návštevníkov uchváti krásny výhľad na krajinu a neuveriteľný genius loci. V priebehu roka sa plánuje aj revitalizácia pozemku okolo zvonice.

Obnovená barokova zvonica /zdroj:archiv SCCR/

Sankturinovský dom v Kutnej Hore po renovácii

Kutná Hora otvorila opravený Sankturinovský dom v centre mesta. Do jeho priestorov sa vrátilo infocentrum a Galéria Felixa Jeneweina – maliara a ilustrátora. Pôvodne gotický, neskôr barokovo prestavaný objekt, vznikol na konci 13. storočia ako opevnená vežová stavba výrobného charakteru. V hutníckych zariadeniach sa tu spracovávala strieborná ruda. Zvláštnosťou je okrem iného historická veža, ktorej základy siahajú do hĺbky 7,5 metra. Na konci 15. storočia dom kúpil kráľovský zlatník Beneš z Trničí a prestaval ho na luxusný palác. Pri rozsiahlom požiari mesta v roku 1770 budova vyhorela a pri prestavbe získala dnešnú podobu.

Sakturinsky dom -Kutna Hora /zdroj: archív SCCR/

Stredné Čechy žijú filmom

Milovníci českých aj zahraničných filmov vyhľadávajú v stredných Čechách miesta, ktoré poskytli filmové kulisy tvorcom rozprávok, dramatických filmov, neraz i oscarových, rovnako aj tvorcom seriálov – českých i zahraničných. Filmové putovanie návštevníkov zavedie na hrady, zámky, do historických miest, ale aj divokej prírody alebo technických pamiatok. V regióne pomáha filmárom s výberom lokácií Stredné Čechy Filmová kancelária, ktorá je súčasťou SCCR. Nechýbajú ani Stredné Čechy Convention Bureau, ktoré sa zameriava na propagáciu MICE segmentu.

Nové kempingové státie v kempe Trhovky

Najväčší z kempov, ktoré prevádzkuje obec Milešov na brehoch Orlického jazera, sú Trhovky. V tohtoročnej sezóne tu budú sprevádzkované nové kempingové státia. Vznikne 36 nových miest pre karavany a obytné vozidlá vrátane prípojok na vodu, odpad a elektrinu. Obľúbený kemp má 200 metrov dlhú pláž a v susedstve tenisové kurty, ihrisko na plážový volejbal alebo squash. K dispozícii je obchod s potravinami a tri reštaurácie. Neďaleko je možné navštíviť pútnické miesto Svatá Hora pri Příbrami alebo zámok Orlík.

titulná foto: Hrad Český Šternberk / zdroj. archív SCCR/

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ