Prechádzka vo svete šumivého vína

by szlaszlo

Jednou z turistických atrakcií hlavného mesta nemeckej spolkovej krajiny Hessensko je prehliadka v pivniciach svetoznámeho producenta sektu značky Henkell. Centrála koncernu sa nachádza v historickej budove, na okraji mesta Wiesbaden.

Keď prichádzate do budovy, ktorý pripomína honosný kaštieľ nemáte dojem, že pod ňou a v okolí je až sedem poschodí pivníc s obrovskými sudmi a výrobnými linkami. Už samotná vstupná hala je impozantná, bohato zdobená v rokokovom štýle. Na začiatku prehliadky sa dozviete zaujímavosti o vzniku tejto rodinnej firmy, ktorá je súčasnosti známa na celom svete,

Dôležitým dátumom bol rok 1832 kedy Adam Henkell v blízkom Mainzi založil obchod s vínom. Asi sa mu dobre darilo, lebo neskôr sa presťahoval do Wiesbadenu, kde v roku 1856 začal s výrobou šumivého vína značky Henkell Trocken. Dnes je táto firma, presnejšie koncern svetovým lídrom v produkcii sektu. Úspešnou obchodnou politikou rýchlo rástla aj v zahraničí. Pod svoje krídla získala výrobcov sektu aj v Maďarsku/Torley/, Česku/Bohemia sekt/ . Slovensku /Hubert/. Výrobné závody má Henkell vo viac ako 30 krajinách sveta. Poslednou veľkou akvizícou bola v roku 2018 kúpa väčšinového podielu v svetoznámej katalánskej spoločnosti Freixenet, ktorej korene takisto siahajú až do 19-storočia. Touto fúziou sa Henkell zaradil na prvé miesto na svete v produkcii šumivého vína. I keď pôvodné značky kúpených spoločnosti zostali zachované, majiteľom je nemecký koncern. A jej ústredie je práve vo Wiesbadene, tam, kde sa konajú aj prehliadky historických výrobných priestorov.

Prehliadka je zameraná skôr na históriu a portfólio súčasnej spoločnosti. Čo sa týka samotnej výroby sektu vidíte iba finálnu časť, plnenie a balenie fliaš. Samotné spracovanie a dozrievanie zlatého moku sa deje v iných priestoroch v blízkosti areálu, sem však návštevníci už nemajú prístup. I tak je návšteva pivníc veľkým zážitkom, najmä pre milovníkov historických zaujímavostí výroby šumivého vína v Nemecku a v zahraničí….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ