Slávne kúpele v zápise UNESCO

by j.protic

Do slávneho zoznamu svetového kultúrneho a prírodného UNESCO sa od roku 1972 postupne dostalo už 1 200 nominantov z vyše160 krajín celého sveta. Zvyčajne jednotlivo, prípadne po malých tematických skupinkách z istej krajiny či susedných štátov. Výnimkou sa však v roku 2021 stala po viacerých peripetiách a náročnom lobingu nominácia jedenástich najslávnejších európskych kúpeľných miest zo siedmich krajín. Sú to tri z Nemecka (Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden), tri z Česka (Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně) a po jednom z Veľkej Británie (Bath), Belgicka (Spa), Francúzska (Vichy), Talianska (Montecatini Terme) a Rakúska (Baden pri Viedni).

Všetky reprezentujú typ kúpeľov, ktoré vznikli a postupne sa rozvíjali okolo prírodných liečivých zdrojov v časoch, považovaných za zlatú éru svetového kúpeľníctva. Spoločne poskytujú fascinujúci pohľad na vývoj kúpeľnej kultúry od 18. storočia do dvadsiatych rokov 20. storočia. Ak by kandidovalo každý osobitne, možno by sa do zoznamu UNESCO nedostalo ani jedno.

Kolonáda v Marianskych Lázňach

Dodnes obdivujeme ich unikátnu urbanistickú štruktúru, mestské prostredie prepojené parkami a záhradami s  takzvanou terapeutickou krajinou, veľkú rozmanitosť stavieb, ktoré mali liečebnú i spoločenskú funkciu. Návštevník sa rád prechádza elegantnými kolonádami s pitnými prameňmi, býva v noblesných hoteloch, v reštauráciách a kaviarňach si vychutnáva miestne špeciality, navštívi galérie, divadlá, koncertné a spoločenské priestory. a užíva si  blahodarne termálne pramene, kde pod medicínskym dohľadom absolvovali liečebné procedúry aj králi a vysoká šľachta.

Podľa dobovej tlače medzinárodné kúpele boli aj miestami, kde sa okrem príslušníkov panovníckych a šľachtických rodov stretávala aj spoločenská smotánka, významné osobnosti, politici, literáti a iní umelci či podnikatelia. Zotavovne tam postupne začali stavať aj rozličné zdravotné poisťovne.

Tri zo slávnej českej kúpeľnej jedenástky sú v Karlovarskom kraji, v západočeskom kúpeľnom trojuholníku, ktorý je najvýznamnejšou českou lokalitou, kde poskytujú miestne prírodné liečivé zdroje kúpeľnú starostlivosť. Mnohé desaťročia ich hojne navštevujú aj pacienti a turisti zo Slovenska.

Najväčším a najnavštevovanejším českým kúpeľným mestom s 243 kúpeľnými domami sú Karlove Vary, ktoré založil v 14. storočí panovník Karel IV. Dnes využívajú dvanásť termálnych a minerálnych prameňov. Unikátom je gejzír Vřídlo (Žriedlo), ktorý až do dvanásťmetrovej výšky chrlí z podzemia pod Žriedlovou kolonádou za minútu 2000 litrov 73,4°C horúcej termálnej vody. Pod kolonádou vzniká žriedlovec, aragonitová usadenina zo silne mineralizovanej vody, ktorá tvorí známe suveníry “kamenné ruže”. Trinástym karlovarským prameňom je svetoznámy bylinkový likér Becherovka. Popri kolonáde Vřídlo sú v Karlových Varoch štyri ďalšie kolonády. Najväčšou je Mlynská kolonáda postavená v rokoch 1871 až 1881, ktorá prekrýva päť prameňov. meria 132 metrov a strechu nesie 124 korintských stĺpov.

Štyrmi desiatkami minerálnych prameňov uprostred mesta sa chvália neďaleké Mariánske Lázně. Na okolí vyviera ďalších vyše šesťdesiat. Pozornosť návštevníkov púta liatinová novobaroková kolonáda z konca 19. storočia. Končí sa nádhernou Spievajúcou fontánou. Pitné pramene sú aj pod ďalšími kolonádami. Atrakciou mesta je park miniatúr Boheminium, Goethova izbička v dome U Zlatého hrozna či Rozprávkový sochársky raj. V neďalekom zámku Kynžvart opatrujú štyri tisícky kuriozít z celého sveta, vrátame egyptských sarkofágov. Zámok v Bečove nad Teplou ukrýva zasa unikátny relikviár sv. Maura a má aj rozsiahlu botanickú záhradu. V kláštore v Teplej je knižnica so 100 000 vzácnymi rukopismi a starými dokumentmi vo všetkých svetových jazykoch.  

Chlapec s rybou

Trojkou v českom zastúpení sú Františkovy Lázně, príjemné mestečko s empírovými a klasicistickými budovami v parkoch a lesoch s atmosférou z prelomu 18. a 19. storočia. Založil ich v roku 1793 cisár František I. ako prvé slatinné kúpele na svete. Okrem rôznych druhov minerálnej vody na liečbu používajú aj žriedlový oxid uhličitý a liečebný peloid z neďalekých rašelinísk. Snáď najfotografovanejšiu pamiatkou je socha chlapca s rybou, symbolom plodnosti, lebo jednou z diagnóz, ktorú tam liečia, je aj neplodnosť.

Západočeský kúpeľný trojuholník zapísaný v zozname UNESCO, v regióne doplňujú aj ďalšie kúpele. Je to bývalé banské mesto Jáchymov, kde sa ťažilo striebro a urán, zmenilo sa na prvé radónové kúpele na svete a Kynžvart, kde liečia aj najmenších detských pacientov.

JB

Titulné foto. Panoráma Karlovych Varov

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ