V Třebíči bude OŽIŽIM a Šamajim

by j.protic

Máte chuť na niečo dobré pod zub a zabaviť sa v návrate do starých čias? Za tým zájdite tento rok od piatka15. do nedele 17. júla do Třebíča na OŽIŽIM, kultúrno-historickú slávnosť v starej židovské štvrti v Třebíči. Bude to víkendový návrat do čias prvej republiky, ktorý gastronomickými a veselými i vážnymi kultúrnymi podujatiami aspoň na čas prinesie život do úzkych a krivolakých uličiek bývalého židovského geta a pripomenie, ako to bývalo kedysi.  

Třebíč je 35-tisícové západomoravské mesto na juhovýchodnom cípe kraja Vysočina na oboch brehoch rieky Jihlava s bohatou históriou. Jeho počiatky sú späté s významným benediktínskym kláštorom, ktorý založili moravské kniežatá ešte v roku 1101 a jeho cenné architektonické a kultúrne pamiatky – Židovské mesto s cintorínom a bývalý benediktínsky kláštor sv. Prokopa boli v roku 2003 zapísané na prestížny zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva  UNESCO. Aj keď holokaust zlikvidoval miestnu židovskú komunitu a jej bohatú kultúru, rozličné kultúrne i spoločenské podujatia aj tradičné sviatky sa ju snažia pripomínať.

Sobota a nedeľa sa začína raňajkami pod lipou a raňajším piknikom pri Židovskej bráne s výberom z niekoľkých menu, nátierok, chrumkavého pečiva, limonád či kávy. Alebo možno ísť do pekárničky LexFin na čerstvé kvalitné domáce pečivo, ražný kváskový chlieb bezlepkové pečivo, ovocné frgále, koláče či buchty alebo tradičné židovské špeciality s tajuplnými názvami males, fluden, rugelach, kreplach alebo knishes. Ich výroba sa riadi prísnymi náboženskými pravidlami.

Nasledovať môže posedenie pri starých židovských melódiách a tancoch, kabarete, alternatívnom folku, prvorepublikových filmoch, v tvorivých umeleckých dielňach, na starých kolotočoch, pri  hudbe potulných klezmer muzikantov, ktorí vyberajú do klobúka na pivo, verklikárov a kóšer víne. Krásne sú aj prehliadky starého židovského mesta, cintorína, objavovanie jeho skrytých príbehov, pozoruhodných osudov židov v Česku, potulky úzkymi a krivolakými uličkami bývalého židovského geta, návšteva múzea…

O dva týždne bude predlžený víkend od štvrtka 28. až  do soboty 30. júna patriť zasa 19. ročníku Šamajimu, festivalu židovskej kultúry pred Starou synagógou. Na programe bude okrem prehliadok mesta, hudby, najmä klezmeru či divadla, aj séria prednášok, napríklad o tajomstve a krásach hebrejčiny, ktorá po dvoch tisícročiach ožíva, o voľnom čase třebíčskych Židov pred 300 rokmi, hazardných hrách, káve aj dokumenty o „českej stope“ Adolfa Eichmanna a o tom, prečo že elitná izraelská spravodajská služba Mossad dlho nenašla stopu po tomto architektovi holokaustu.

Raňajkovať sa vyplatí v obchode Seligmanna Bauera, židovského kondomínia z roku 1798 s kupeckým krámom, vstupom na ženskú galériu synagógy a expozíciou bývania židovskej rodiny v mezivojnovom období. Je v nej autentický dobový nábytok a predmety dennej potreby, pripomínajúci spôsob života a tradície zaniknutej židovskej komunity. V prístavku domu je aj expozícia kóšerného mäsiarstva. V dome pripravia raňajky – humus, domáci chlieb pita, nakladaná pikantná zelenina, bagel v štýle NY, jeruzalemská shakshuka, bageta a k tomu koloniálna ručne pražená káva a limonády.

Třebíčske podujatia tradične priťahujú množstvo záujemcov z Česka i zahraničia, stretávajú sa tam skvelí muzikanti, umelci, zaujímavé osobnosti a dlhoroční festivaloví priatelia.

 jB

Snímky Ján Blažej a visittrebic.eu

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ