Veszprém a Región Bakony-Balaton očakávajú aj hostí zo Slovenska

by j.protic

Dňa 1. januára 2023 prebral Veszprém spoločne s regiónom Bakony-Balaton jeden z najprestížnejších titulov v oblasti kultúry Európskej únie a tak sa na rok 2023 stal Európskym hlavým mestom kultúry .

O zaujímavých programoch a o význame tejto pocty pre celý región informovali organizátori novinárov na tlačovej besede v Bratislave v Inštitúte Ferenca Liszta. Ako zdôraznili, iniciatíva Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) znamená najvýznamnejší programový prvok kultúrnej politiky Európskej únie. Cieľom EHMK je vzájomné zblíženie národov Európy prostredníctvom kultúry. Je dôležité zdôrazniť, že názov EHMK neznamená iba množstvo programov prebiehajúcich počas tohto roka, ale ide hlavne o rozbehnutie a posilnenie dlhodobých udržateľných procesov.

Kultúrne podujatia v uliciach Veszprému majú tradíciu / foto VEB2023/

Veľvyslanec Maďarska na Slovensku Csaba Balogh vo svojom príhovore vyzdvihol význam kultúry v spolužití susedných národov.

Organizátori poukázali na bohatosť a pestrosť programov, ktoré budú prebiehať nielen vo Veszpréme, ale aj v blízkom regióne, v malebnom pohorí Bakony a pri Balatone.  V rámci EHMK  sa počas celého roka  uskutoční 3000 rôznych programov v 116 mestách a obciach regiónu Veszprém-Balaton.

Dá sa očakávať, že programy a podujatia oslovia aj návštevníkov zo susedného Slovensko. Nielen preto, že mesto Veszprém so 60 tisíc obyvateľmi má družobné styky s Nitrou, ale aj kvôli tradičnému veľkému záujmu Slovákov o Balaton, odkiaľ je to Veszprému iba okolo 20 km.

Malebné pohorie Bakony /foto VEB 2023/

Veszprém udržiava  už aj v súčasnosti silné kultúrne vzťahy so Slovenskom. Hostia zo Slovenska sa pravidelne zúčastňujú na rôznych podujatiach a festivaloch a zastupujú tak aj partnerské mesto regiónu, Nitru. Ako súčasť programu Európske hlavné mesto kultúry 2023 očakávajú  organizátori  ďalšie posilňovanie kultúrnych vzťahov medzi oboma krajinami. Napríklad, v dňoch 20. novembra až 3. decembra 2023 navštívi v rámci projektu InterUrban región Veszprém-Balaton viacero umelcov z Trenčína a Nitry. V súčasnosti ohlásenou interpretkou je 19 ročná slovenská hudobníčka Nina Kohout, ktorá žije momentálne v Spojenom Kráľovstve, kde nedávno ukončila svoje štúdia v The BRIT School. Nina získala za svoj debutový singel ocenenie Radio_Head Award 2020 (pod kuratelou Rozhlasu a televízie Slovenska) Newcomer of the Year. Okrem iného, v dňoch 23. februára 2023 až 26. februára 2023 vystúpi na Holtszezon Irodalmi Fesztivál , v rámci čiastočne improvizovaného, audiovizuálneho, post-apokaliptického pokusného projektu s názvom suΣma.

Aj pri Balatone budú podujatia /foto VEB2023/

Programový zošit (v anglickom jazyku) so špeciálnymi programami a harmonogramom je možné si stiahnuť z internetu. . Programy v online podobe rovnako ako v oblasti kultúry – hudba, divadlo, výtvarné umenie, tanec, víno a gastronómia – boli podobne triedené podľa klastrov zahŕňajúcich hlavné snahy nového kultúrneho regiónu. 9 klastrov – Zene/Város (Hudba/Mesto), Tesz-Veszprém (Veszprém-Koná), Élő Régió (Živý región), Törékeny Balaton (Krehký Balaton), Tükörkép (Zrkadlový odraz), Hidak (Mosty), Rendhagyó (Výnimočný), Ünnep és jövő idő (Sviatok a Budúci čas) – spoločne zahŕňajú niekoľko stoviek jedinečných programov, resp. sériu programov, ktoré oživia celé mesto i región.

Cesta do mesta Veszprém od Nitry trvá 2 hodiny 45 minút autom, 5-6 hodín vlakom; z Bratislavy 2 a pol hodiny autom….Okrem kultúrnych zážitkov čakajú na návštevníkov aj gastronomické prekvapenia. Už teraz je jasné, že tento rok sa vo Veszpréme i v okolí nikto nebude nudiť ….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ