Veszprém-mesto královien

by j.protic

Balaton bol kedysi vyhľadávanou letnou destináciou Čechov a Slovákov, ale najmä obyvateľov bývalej NDR. Maďarské more je aj dnes perlou maďarského cudzineckého ruchu, Nemcov tam je stále veľa, ale aj domácich návštevníkov, ktorí aj vďaka rekreačným šekom trávia letnú dovolenku skôr doma ako v zahraničí.

Po rokoch stagnácie prichádza aj čoraz viac Slovákov, ktorí oceňujú najmä blízkosť, kvalitu služieb, dobrú kuchyňu ale aj bohatý program, ktorý poskytuje okolie jazera.

Pre turistov je zaujímavejšia skôr severná časť okolia Balatonu, a to najmä vďaka rozmanitej, kopcovitej prírode / nachádza sa tu Bakony-ský les, ktorý tvorí hranicu medzi Malou a Veľkou nižinou/, ale i množstvu zaujímavých historických mestečiek, hradov a samozrejme aj známym vinohradom. Akýmsi prirodzeným centrom tohto regiónu je mestečko Veszprém, kam som sa počas leta vrátil po viac ako 20 rokoch. Mesto sa zmenilo na nepoznanie, z každého kútika vyžaruje história, na ktoré sú Maďari právom hrdí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Veszprém sa spomína aj ako mesto kráľovien, a to najmä Gizele, ktorá bola manželkou Štefana, prvého uhorského kráľa. Prechádzka po vzorne obnovenom a upravenom historickom centre je živou školou histórie, a to najmä cirkevnej. Na konci Vár utca /Hradná ulica/ sa nachádza neprehliadnuteľná socha kráľa Štefana a kráľovnej Gizely, naskytuje sa odtiaľ krásny výhľad na mesto a na pohorie Bakony. Všade množstvo turistov, ktorým na prezretie všetkých pamiatok i galérii často jeden deň nestačí, a preto sa sem radi vracajú /najmä ak je zlé počasie/, veď k jazeru je to iba niekoľko kilometrov. Celé mesto je „ friendly“ k turistom, nie je núdza o turistické informačné centrá, kde vás zásobia zaujímavými informačnými materiálmi, a to často aj v slovenčine. Je vidieť, že na podpore cestovného ruchu sa nešetrí a ani cirkev nestojí bokom, keď ide o priblíženie historických hodnôt návštevníkom. Zaujala nás návšteva biskupského turistického centra Saleziánum, kde – aj vďaka európskym fondom- vytvorili interaktívne návštevnícke miesto, kde si prídu na svoje aj tí najmenší, hravou formou formou sa môžu oboznámiť nielen s históriou, ale aj so životom prírody a vedy. Veszprém v letných mesiacoch priťahuje aj mládež aj vďaka známemu uličnému hudobnému festivalu,ktorý pulzuje v celom meste.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ