Zámok Schallaburg hovorí o renesancii

by j.protic

Renesancia v Rakúsku. To bola prvá z výstav, ktorá odštartovala v roku 1974 projekty každoročných úchvatných podujatí na dolnorakúskom zámku Schallaburg. Prvú päticu potom dotvorili výstavy Poklady z Dolného Rakúska, Talianske malé sochy, kresby a hudba renesancie a dva roky po sebe Viedenská meštianska zbrojnica – brnenie a zbrane z 5. storočia. Odvtedy sprístupnili na zámku päťdesiat rozličných krajinských výstav s mimoriadne zaujímavými témami.

Išlo aj 700 rokov umenia a kultúry v Sofii, Peru cez tisícročia, Bretónsko – kultúra krajiny pri mori 1300 až 1990, Ľudia, poklady a kultúry pri Dunaji, tajomný svet starovekého Tibetu, Vikingovia, Islam či Jazdeckí  nomádi v Európe. Obdivovali sme aj svedectvá intimity, čiže súkromné izby cisárskej rodiny a českej šľachty na akvareloch a interiéroch z 19. storočia, hračky, hry a pomôcky, dejiny kávy, čaju čokolády, tabaku a koly, spomienky na The Beatles, prevratné sedemdesiate roky ktoré ovplyvnili budúcnosť…

Tento rok prišla opäť renesancia, ale s názvom Renesancia kedysi, teraz a tu. Výstavným objektom sa stal aj samotný renesančný zámok Schallaburg neďaleko Dunaja na hradnom kopci šesť kilometrov južne od Melku, osídlený už v rímskych dobách. Toto šľachtické sídlo vzniklo v 11. storočí a od polovice 16. storočia bolo rozšírené a prestavené na renesančný zámok. Spolu s opátstvom v Melku patrí medzi v spolkovej krajine Dolné Rakúsko najnavštevovanejšie lokality.

V roku 1968 zámocký komplex s rozsiahlymi záhradami a kúpila spolková vláda a rozhodla sa zabrániť ďalšiemu chátraniu zrekonštruovaním zámku na veľké živé výstavisko medzinárodného významu. Chcela tam vytvoriť fórum pre živú intelektuálnu výmenu myšlienok, miesto kultúrnej prezentácie minulosti i živej prítomnosti. Jeho brány sa otvorili pred polstoročím, v roku 1974.

Tohtoročná výstava ponúka ponor do sveta prevratov, výmeny humanistických ideálov, predstavuje vysokú úroveň umenia a snahu o dokonalosť a krásu, ktorá prevládala v renesancii. Tá totiž spôsobila revolúciu v chápaní a zvedavosti o svete.

Expozícia je rozdelená do troch častí, hovorí o renesančných ľuďoch so silnou individualitou, o novom pohľade na svet, renesančným postojom k životu, zvýšeným záujmom o prírodu, prírodné vedy a svet všeobecne, od alchýmie až po nové objavy v astronómii a botanike. Hlavným výstavným objektom sa stal aj samotný zámok, ktorý je jedným z najimpozantnejších renesančných stavieb v celom Rakúsku a sprístupňuje mnohé príbehy, ktoré sa medzi múrmi odohrali. Ich aktérmi bola dolnorakúska šľachta. 

Výstava potrvá do 3. novembra.

Spracoval JB

Snímky Ján Blažej a zámok Schallaburg

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ