Záujem turistov o Českú republiku rastie

by j.protic

 Príjazdy do Českej republiky (ČR) v 2. štvrťroku tohto roka v porovnaní s minulým rokom  vzrástli 3,3 krát. Zvýšili sa tiež počty prenocovaní a to 2,9 krát. Vyplýva to z informácií Inštitútu Turizmu, ktoré na základe dát Českého štatistického úradu boli uverejnené  na www.tourdata.cz. Pozitívnou správou je, že záujem o cestovanie do i po Českej republike sa približuje k dobe pred pandémiou covidu.

Najnavštevovanejšou destináciou sa stala už tradične Praha (1 610 631 hostí), Juhomoravský kraj (533 120 cestovateľov) a Juhočeský kraj (351 039 návštevníkov). Z ubytovaných v Prahe bolo 73% cudzincov,  v ostatných regiónoch dominovala domáca klientela.

„V tohtoročnom 2. štvrťroku 2022 cestovný ruch ťahali domáci návštevníci, bolo ich skoro 62%. Rovnako ako zahraniční hostia strávili u nás  2,4 noci. Pozitívnou správou je, že sa príjazdy do hromadných ubytovacích zariadení (HUZ) približujú predcovidovému obdobiu. Zatiaľ čo za tohtoročný  apríl, máj a jún to bolo spolu cca 5 miliónov príjazdov, v roku 2019 to bolo 5,8 milióna. V porovnaní s 2. kvartálom 2021 sú aktuálne čísla 3,3 krát vyššie; v porovnaní s rokom 2020 došlo dokonca k 4,9násobnému nárastu,“ hovorí riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu Jan Herget a dodáva: „ Je teda zjavné, že miestni majú teraz väčšiu chuť cestovať po Českej republike ako v časoch pred covidom. Príjazdy zahraničných hostí ovplyvňovali najmä obavy z covidovej situácie a letecké spojenia. Pre domácu ekonomiku sú však kľúčoví zahraniční turisti, utrácajú viac. Dôležitú úlohu hrá i to, či turisti v ČR prenocujú alebo nie. Tu je stále čo vylepšovať. V druhom štvrťroku tohto roku sme v ČR zaznamenali 12 miliónov prenocovaní, v rovnakom čase pred covidom ich ale bolo viac než 14 miliónov.“

Zo zahraničných hostí sa v 2. štvrťroku 2022 v ČR najviac ubytovávali Nemci (521 tisíc príjazdov). Nasledovali návštevníci zo Slovenska (229 tisíc, čo je najvyššia návštevnosť Slovákov v ČR za daný kvartál vôbec), Poľska (165 tisíc príjazdov) a USA (103 tisíc). Výpadok cestovateľov z ázijských krajín a Ruska pokračoval.

„Minuloročná sezóna bola kvôli pandémii covidu-19 výnimočná pre kempy. Ľudia ich vyhľadávali viac než inokedy, príjazdov vtedy bolo 170 tisíc, v tohtoročnom 2. štvrťroku ich bolo 270 tisíc. Podľa Asociácie kempov vzrástol v júni 2022 záujem o toto ubytovanie najmä vďaka školským výletom a eventom (festivaly, stretnutia veteránov, podnikov, rodín atď.) Obsadenosť tak bola, ale na kratšiu dobu,“ tvrdí vedúci Inštitútu turizmu agentúry CzechTourism Petr Janeček a dodáva: „V júli sa vydaril týždeň štátnych sviatkov, plno bolo najmä v notoricky známych kempingových oblastiach ako sú južná Morava, južné Čechy alebo Královohradecký kraj. Potom prišlo k zhoršeniu počasia, čím sa kempy vyľudnili, prirovnať by sa to dalo k situácii v septembri.“

Najviac turistov (70%) sa ubytovalo v hoteloch, ktoré zaznamenali celkovo 3,5 milióna príjazdov, čo je o takmer 2,7 milióna príjazdov viac než v 2. štvrťroku 2021. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 je číslo o takmer 3 milióny vyššie.

Do penziónov pricestovalo v apríli, máji a júni 2022 celkovo 719 529 turistov. V porovnaní s rokom 2021 sa počet zvýšil o 420 tisíc, s rokom 2020 dokonca o 520 tisíc turistov.

/zdroj. CzeczTourism/

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ