Zima v slnečnom Korutánsku

by j.protic

Zimná dovolenka v najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska môže byť zážitkom pre celú rodinu.Rôznorodá kopcovitá krajina s nádhernými výhľadmi, zamrznutými
jazerami uprostred a miernou zimnou klímou vyznačujúcou sa mnohými slnečnými
dňami. Ideálne predpoklady aj na príjemné zimné chvíle mimo svahov. A keďže sa
Korutánsko nachádza na trojmedzí Rakúska, Talianska a Slovinska, pocítite v ňom aj
južanskú chuť do života a kulinársky vplyv alpsko-jadranského regiónu.
Ten, kto si chce v Korutánsku . zalyžovať, si naozaj  príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku s približne 800 kilometrami bezpečných a dobre upravených svahov je zárukou rozmanitosti. Snehu v Korutánsku nikdy nie je málo, ale ak by napadlo primálo zrážok,najmodernejšie zasnežovacie zariadenia zabezpečia zasnežené zjazdovky od novembra až do jari. Počas lyžovačky v Korutánsku na vás nečakajú len široké a bezpečné svahy, ale aj ďalšie
väčšie či menšie služby na zabezpečenie komfortu a pôžitku: pohodlné lanovky s
vyhrievanými sedadlami, infračervené sauny priamo na zjazdovkách, služobník na
zjazdovkách alebo odvoz konským záprahom. Tip pre skutočných pôžitkárov: slnkom zaliata
lyžovačka pod hrejivými jarnými lúčmi.

Na zjazdovkách strediska Turracher Höhe  sa služobníci „Pistenbutleri“ starajú o pohodlie, dennodenne zabezpečujú výnimočné služby a spríjemňujú čas strávený na zjazdovkách veľkým aj malým lyžiarom:  papierovými vreckovkami, krémom na opaľovanie, cukrovinkami, Proseccom alebo lahodnou zmrzlinou z horskej farmy (od marca). Aj v ostatných korutánskych lyžiarskych strediskách ponúkajú služby, ktoré spríjemňujú lyžovačku. Napr. úschovne lyží (o. i. Heiligenblut, Nassfeld, Mölltaler Gletscher), preprava z parkoviska k vleku (Nassfeld), preprava na koči z hotela k detskému lyžiarskemu kurzu (Katschberg), servis lyží na zjazdovke (Nassfeld), papierové vreckovky na staniciach lanovky napr. Turrach a Nassfeld alebo takmer vo všetkých korutánskych lyžiarskych strediskách možnosť dobiť si kartu Keycard už doma a dostať sa tak na zjazdovku ešte rýchlejšie a bez starostí.

Skialpinizmus pre tých odvážnych

Trasa Nockberge-Trail, vzájomne prepája päť lyžiarskych stredísk: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Je vhodná pre pohodlnejších skialpinistov a  dokonca aj milovníkov snežníc, ktorí sú v dobrej fyzickej kondícii, nechcú však zdolávať žiadne vysokohorské pasáže. Na jednu etapu si musíte naplánovať približne šesť hodín. Vďaka tomu, že sa na trase nachádzajú vleky a lanovky, si možno v každej etape ušetriť namáhavý výstup o niekoľko výškových metrov. Ďalšia zaujímavosť: Na trase Nockberge-Trail možno na rozdiel od iných viacdenných skialpinistických túr prenocovať nie na matraci v chatách, ale v kvalitnom (wellness) hoteli s vynikajúcou alpsko-jadranskou kuchyňou.

Korčuľovanie na zamrznutých jazerách

Niektoré z korutánskych jazier v zime na povrchu zamŕzajú, vďaka čomu sa z nich stávajú zrkadlovo hladké korčuliarske plochy pod šírim nebom, na ktorých sa môžu vyblázniť tak korčuliari, ako aj hráči hokeja a milovníci curlingu. V najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska sa nachádza aj najväčšia zamrznutá prírodná plocha Európy – jazero Weissensee. Tu sa od 20.1. do 3.2.2024 uskutočnia korčuliarske preteky – holandský okruh 11 miest. Kráľovskou disciplínou je maratón na korčuliach dlhý viac ako 200 kilometrov.        

Korčulovanie na jazere Weissensee patrí medzi veľké zážitky

            Tradičné zvyky zimy v Korutánsku

Zimnú atmosféru v Korutánsku nevytvárajú len adventné trhy, sprievody čertov a masiek.                K zaujímavostiam v kalendári korutánskych zvykov patria napríklad aj koledníci – Klöckler z údolia Gegendtal. Chlapci chodia od domu k domu a klopú, búšia na dvere (odtiaľ pomenovanie „Klöckler“), aby ich pustili dnu a mohli odohnať zlých duchov zimy. Poďakovaním za vinše koledníkov je výdatné pohostenie, počas ktorého sa spieva koleda „Klöcklerlied“. Ku korutánskym zvykom, ktoré prechádzajú z generácie na generáciu, patrí aj potápanie vianočného stromčeka      na niektorých korutánskych jazerách, pri ktorom si ľudia pripomínajú všetkých tých, ktorí nešťastne zahynuli v jazere, alebo trojkráľový pochod v obci Heiligenblut, ktorý patrí od roku 2010                     k nehmotnému kultúrnemu dedičstvu UNESCO.

Zimný wellness v kúpeľoch a pri jazerách

Celoročné kúpanie s wellness pri jazere Millstätter See ponúka 1. Kärnten Badehaus. Rezort sa nachádza priamo pri jazere a ponúka nádherný výhľad na prekrásnu okolitú prírodu a hory. Aj vo vodnom raji, v plavárni Werzer’s Badehaus v obci Pörtschach am Wörthersee, môžete stráviť veľmi príjemné chvíle pri jazere aj počas zimy.  Novinkou je plaváreň pri jazere Badehaus Klopeiner See s nekonečným bazénom, štyrmi tematickými bazénmi a jednou jazernou saunou.

Heslo regiónu zimných športov Bad Kleinkirchheim znie „zo zjazdovky do kúpeľa“. Na výber máte hneď z dvoch termálnych kúpeľov. Termálne kúpele Römerbad sa rozprestierajú na ploche 12 000 metrov štvorcových. Na troch poschodiach sa nachádza viac ako desať rôznych sáun a z celého termálneho areálu je nádherný výhľad priamo na zjazdovku Franza Klammera. V termálnych kúpeľoch St. Kathrein čaká na rodiny s deťmi najväčšia krytá vodná plocha v Korutánsku a najdlhší tobogan zo všetkých korutánskych termálnych kúpeľov. Do priestranného bazéna s termálnou vodou v akvaparku KärntenTherme v meste Villach sa na úpätí vrcholu Dobratsch vlieva približne desať miliónov litrov termálnej vody s teplotou 29,9 stupňa denne. Nájdete tu obrovské tobogany, plavecký bazén, detskú zónu a zaujímavé ponuky SPA.

Jeden špeciálny tip pre milovníkov prírody – termálny prameň Maibachl uprostred lesa neďaleko kúpeľov Warmbad Villach, ktorý vyviera len po dlhotrvajúcich dažďoch a topení snehu a vytvára malé termálne jazierko.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ