Najvyšší vrchol Nemecka sa nachádza v Bavorsku, na nemecko-rakúskych hraniciach. Bez zveličovania možno povedať že 2 962 metrov vysoký Zugspitze, ktorý sa považuje za strechu Nemecka, je hora , ktorá nadchne každého. Nielen tým, že svojou nadmorskou výškou je najvyšším vrcholom Nemecka. Úplne hore sa otvára pôsobivá panoráma. Za pekného počasia sa výhľady rozprestierajú na mori takmer 400 vrcholov v štyroch rôznych krajinách a to Nemecku, Rakúsku, Taliansku a Švajčiarsku.
Zugspitze je štvrtou najvyššiou horou Severných vápencových Álp. Je obľúbeným miestom horolezcov ale i bežných turistov, ktorí sa môžu dostať hore až tromi spôsobmi.
Na vrchol vedú totiž až tri lanovky: Od krásne horského jazera Eibseeseilbahn (dlžka 4,45 km, prevýšenie 1950 m, dolná stanica u Eibsee). Tiroler Zugspitzbahn (dľžka 3,6 km, prevýšenie 1725 m, dolná stanica v rakúskom Ehrwaldu) a Gletscherbahn (dľžka 995 m, prevýšenie 348 m, dolná stanice Restaurant Sonn Alpin na Zugspitzplatt). K dolnej stanici lanovky Gletsherbahn vedie z Garmisch-Partenkirchenu ozubnicová železnica Bayerische Zugspitzbahn (dľžka 19 km, prevýšenie 1883 m, záverečných 4,8 km vedie v tunelu).
My sme sa vyviezli relatívne novou, modernou lanovkou Eibseeseilbahn, ktorá bola odovzdaná do užívania krátko pred Vianocami v roku 2017. Nahradila, starú, viac ako 70 ročnú lanovku, ktorá už kapacitne nestačila.
Architekti do novinky zakomponovali niekoľko vylepšení, vďaka ktorým sa z lanovky na Zugspitze stala rekordmanka. Je dlhá takmer štyri a pol kilometra a podpiera ju len jediný stĺp s výškou 127 metrov, vďaka čomu je najvyššia na svete. Podopiera ju len jeden pilier, čo znamená, že od nosníka až po novú horskú stanicu prekoná vzdialenosť 3207 metrov. To zatiaľ nedokáže žiadna iná lanovka na svete.
Kým pôvodná lanová dráha, ktorú spustili v roku 1963, prepravila na vrchol 240 turistov za hodinu, nová lanovka má prepravnú kapacitu viac ako dvakrát väčšiu. Pre návštevníkov najvyššej hory Nemecka poskytuje nová lanovka oveľa väčšie pohodlie, podarilo sa podstatne znižiť čakaciu dobu na prepravu, ktorá v hlavnej sezóna trvala aj niekoľko hodín. Z moderných kabín sa zlepšil aj panoramatický výhľad na okolie.
Projekt stál 50 miliónov eur, výstavba trvala šesť rokov.
Hore sme sa vyviezli za niekoľko minút. Vychutnávali sme si pohľad na jazero Eibsee, ktoré je ľadovcového pôvodu a leží v nadmorskej výške 973 metrov nad morom smerom na juhozápad od Garmisch-Partenkirchen. Rozkladá sa na ploche takmer 178 hektárov a maximálnu hĺbku dosahuje cez 35 metrov.
Eibsee sa nachádza v okolí prírody, ktorá kombinuje lúky a strmé skaly a je domovom množstva druhov zvierat. Nájdete tu napríklad kamzíky, svište či kuny. Eibsee sa vyznačuje svojou krásnou smaragdovo zelenou vodou, čím si zaslúžilo postavenie medzi najkrajšími jazerami v bavorských Alpách. Výlet okolo jazera trvá približne 2 hodiny, pričom trasa je prevažne rovinatá, iba s niekoľkými malými kopcami a jej dĺžka je niečo vyše 7 kilometrov. Okolo jazera sa tiež nachádzajú lavičky, na ktorých si môžete prípadne odpočinúť či relaxovať. Čím viac sme sa blížili k vrcholu, tým menšie nám pripadalo jazero.
Vrcholová stanica lanovky je veľmi priestranná, ponúka reštaurácie, obchodíky ale i množstvo širokých terás. Tá najvyššie položená terasa je panoramatická, môžete ju obisť dookola a vychutnať si nádherný výhľad. Treba však mať trochu štastia – tak ako sme mali my – aby svietilo slnko a bola jasná obloha. Samotný vrchol Zugspitze je označený krížom, nachádza sa neďaleko terasy.Tí odvážnejší tam môžu aj vystúpiť, samozrejme treba sa zaistiť lanom. Profesionálny fotograf vám urobí z blízkej terasy peknú fotku na pamiatku…
Z vrcholnej stanice sa môžete zviesť Gletscherbahn-om do lyžiarskeho strediska na ľadovec. Mali sme možnosť videť, že ľadovec je čoraz menší, v dôsledku globálneho oteplovania doslova mizne pred očami milovníkov zimných športov. Začiatkom mája tam bolo ešte veľa snehu, podmienky na lyžovanie boli dobré.