Magdeburg –Zelená Citadella

by j.protic

Hoci nemecké mesto Magdeburg sa môže pochváliť cennými historickými pamiatkami, ktorých korene siahajú až do ďalekého staroveku čí neskoršieho obdobia, mnoho návštevníkov vyhľadáva pamiatku, ktorá má iba niečo viac ako 10 rokov, ale rýchlo sa stala dominantou mesta.

Ide o Zelenú Citadelu, dielo svetoznámeho rakúskeho architekta Friedensreicha Hundertwassera.

Táto netradičná stavba už zdiaľky zaujme každého, nielen netradičnou architektúrou, ale aj farbou. Hoci sa nazýva zelená Citadella, dominuje tu najmä ružová farba. Ako vysvetluje naša sprievodkyňa, ružovú farbu Hundertwasser zvolil ako kontrast k okolitým, šedým budovám. Názov zelená dostala táto budova preto, lebo na strechách je zelený trávnik, a mnoho balkónov má vlastné stromy. Aj názov citadela má svoje vysvetlenie. Celý komplex má pripomínať pevnosť, ktorá chráni mesto pri rieke Labe. Záujemci o architektúru si naozaj prídu na svoje, veď každý detail má svoju históriu a príbeh. Rakúsky Gaudi – ako často nazývajú Hundertwassera – vytvoril naozaj jedinečné dielo, ktoré sa radikálne odlišuje od bežných stavieb domov.

Na mieste Hundertwasseroveho domu stál pôvodne kostol, ktorý podobne ako väčšina zástavby metropoly Saska-Anhaltska padol za obeť bombardovania na konci druhej svetovej vojny. Režim bývalej NDR na jeho mieste dal postaviť typický socialistický šesťposchodový panelák. Po páde komunizmu sa mesto rozhodlo zatraktívniť toto miesto, dlho sa uvažovalo aj o prestavbe panelového domu, nakoniec však zvíťazil projekt, ktorý si získal obdiv na celom svete.

Na vlastné oči pritom Hundertwasser svoje dielo nikdy nikdy nevidel,lebo zomrel v roku 2000 pri brehoch Nového Zélandu počas plavby ľodou. S výstavbou domu sa začalo v roku 2003, dokončený bol o necelé 2 roky neskôr. V celom dome pulzuje život, všetkých 55 bytov má svojich nájomcov, hoci mesačné nájomné je pomerne vysoké, okolo tisíc eur. Je tu aj hotel, škôlka, a v dvoch dvoroch rôzne malé obchodíky, kaviarničky, ba i malé divadlo.. Mali sme možnosť nahliadnúť aj do jedného z bytov / je vyhradený pre zvedavých turistov/, videli sme netradičné riešenia i vo vnútri izieb, čí atypickú kuchyňu.

Vonkajšok budovy a dva vnútorné dvory zdobí viac ako 140 stlpov a takmer 900 okien. Ani jeden z týchto prvkov sa veľkosťou, tvarom či farbou nepodobá druhému. A to isté platí aj o interiéroch. Všetky chodové dvere, dokonca i kľučky na dverách sú jedinečné. K osobitnostiam domu patria i zvlnené podlahy v bytoch, ako i stromy, ktoré rastú nielen na dvoroch, ale i na mnohých balkónoch. Návšteva tohto skvostu svetovej architektúry rozhodne stojí za to….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ