Lipsko-Neuseeland namiesto baní

by j.protic

Lipsko láka návštevníkov nielen svojou bohatou históriou, svetoznámym veľtrhom ale ponúka široké možnosti aj milovníkom prírody a športov. V okolí tohto nemeckého mesta vyrastá obrovská rekreačná oblasť, kde si prídu na svoje najmä milovníci vodných športov. Neuseeland je už dnes magnetom pre domácich a čoraz viac aj pre zahraničných návštevníkov.

Dnešné Lipsko má vo svojom okolí aj mnoho jazier. Kedysi sa na mieste dnešných vodných plôch ťažilo hnedé uhlie, následne okolie zaplavili a na vzniknutých jazerách obyvatelia Lipska oddychujú. Tak napríklad sú to Cospudener See, Kulkwitzer See, Hainer See, sú považované za oázu pre obyvateľov mesta. Jazero Gremminer See má rozlohu takmer 560 ha a je známe svojim ploostrovom v jeho strede, ktorý volajú Ferropolis.

V lipskej oblasti jazier Neuseenland si prídu na svoje všetci, malí aj veľkí priaznivci vodných radovánok. Široká aktivita vodných aktivít zahrňa pekné piesočnaté pláže, rôzne vodné športy , areál, ktorý pripomína centrum Divoká Voda v Čunove až po zábavný park BELANTIS, ktorý je ozajstnou atrakciu pre deti ale aj pre starších návštevníkov.

Pritom ešte pred niekoľkými desaťročiami táto oblasť vyzerala úplne inak. V ére socializmu to bolo územie, ktoré charakterizovalo neskutočné znečisťovanie životného prostredia. Životné podmienky tu boli zdraviu škodlivé. Do roku 1990 bola táto oblasť silne ovplyvnená povrchovou ťažbou hnedého uhlia. Po páde železnej opony a znovuzjednotení Nemecka sa začal grandiozný program na rekultiváciu celého územia, tento proces trvá dodnes. Ťažba uhlia bola ukončená, bane postupne zatvorili, a povrchové bane boli zaplavené vodou. Vzniklo resp.postupne vzniká 22 nových jazier s celkovou plochou viac ako 7 000 ha.

Každé nové jazera má svoje osobitné čaro, buduje sa premyslený systém vodných kanálov, ktoré spájajú jednotlivé územia. Už dnes sa môžete dostať z centra Lipska po vodnej ceste loďkami do niekoľkých rekreačných oblastí , ktoré sa nachádzajú južne od veľtržného mesta. V lete je to ozajstné eldorádo pre všetkých, ktorí túžia po oddychu a osviežení pri vode. Videli sme, že na brehoch niektorých jazier vyrástli krásne rekreačné domy, ba honosné vilky, výstavba tu prebieha rýchlym tempom. Veľkým impulzom na rozvoj infraštruktúry bola aj plánovaná kandidatúra Lipska na usporiadane letných olympijských hier v roku 2012. Vybudovali sa športoviská pre vodné disciplíny, vzniklo niekoľko krásnych areálov pre vodné športy. Z kandidatúry sa napokon zišlo, ale športoviská zostali, užívajú si ich obyvatelia Lipska a okolia. V posledných čoraz viac návštevníkov zo zahraničia objavuje tento kút Nemecka, ktorý má obrovský potenciál na rozvoj turizmu….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ