Sezóna špargle sa v nemeckej kuchyni už začala, svedčia o tom zábery zo zberu tejto obľúbenej plodiny. K dobrému jedlu zo špargle patrí aj kvalitné víno.
Špargľa patrí medzi najstaršie plodiny v našom regióne. Už v čase Egypťanov bola táto zelenina známa. Veľa sa hovorilo aj o priaznivých účinkoch špargle na ľudský organizmus. Pestovanie tejto plodiny si vyžaduje veľkú zručnosť a trpezlivosť. Mimoriadne je obľúbená najmä v Nemecku, kde ju pripravujú na stovky spôsobov. Gurmáni si tu naozaj prídu na svoje…
Už pred 2000 rokmi doviezli Rimania víno a špargľu do Nemecka. V mnohých vinárskych regiónoch, ako napr. Rheinhessen, Bádensko, Falcko alebo Sasko rastie vinič a špargľa v bezprostrednom susedstve. Lahodné nemecké biele vína tvoria s jemnou arómou bielej špargle skutočne harmonické spojenie. „Pri výbere vína treba dbať na to, aby arómy vína neprekrývali jemne korenistú špargľu,“ upozorňuje inštitút Wines of Germany. Ideálnym sprievodcom špargle sú odrody viniča s jemnou ovocnou kyselinou ako napríklad Silván, Rulandské biele, Rulandské šedé alebo Müller-Thurgau. Dobre sa znášajú aj s trpkastou príchuťou špargle. Silván so svojou trpkasto-korenistou arómou sa odporúča hlavne vtedy, keď sa biela špargľa pripravuje tradične tak ako v Nemecku: uvarená do polomäkka, s dobrou porciou holandskej omáčky alebo s roztopeným maslom a varenou šunkou. Nielen špargľa, ale aj chuť slanej šunky sa spája s jemnými arómami vo víne a pôsobí osviežujúco. Aj ryba jemne opečená na masle alebo pošírovaná sa často podáva so špargľou. K tejto kombinácii sa dokonale hodí elegantné víno odrody Rulandské biele, ktorého ľahké orechové tóny pekne dopĺňajú jedlo. Rulandské biele sa mimochodom najčastejšie pestuje práve v Nemecku. Táto obľúbená odroda sa okrem toho veľmi dobre hodí ku krevetám v spoločnosti bielej špargle.