Červená čiapočka nevyšumela

by j.protic

Starší si možno ešte z čias bývalej Nemeckej demokratickej republiky pamätajú z obchodov na tamojšieho konkurenta nášho Huberta či českých sektov.

Volal sa Rotkäppchen, čiže Červená čiapočka a pochádzal z mesta Freyburg neďaleko Halle, z najsevernejšej vinohradníckej oblasti v Európe Saale-Unstrut. V roku 1858 založili páni Kloss a Foerester vo Freyburgu obchod s vínom a o dva roky neskôr začali vyrábať z miestnych vín aj vlastný sekt. Zabral na miestnom trhu a po tom, čo sa o ňom pochvalne vyjadril počas vojenských manévrov pri Freyburgu sám cisár Wilhelm II., sa stal vyhľadávaným nápojom nielen v dobrej spoločnosti, ale aj v mnohých dôstojníckych kasínach. V tridsiatych rokoch minulého storočia dokázali ročne plniť až deväť miliónov fliaš. Po vzniku NDR firmu znárodnili a popularita Červenej čiapočky aj v nových podmienkach tak rástla, že museli k „sektárni“ pristaviť dve ďalšie haly, aby v osemdesiatych rokoch vyhoveli požiadavke a dodávali na trh pätnásť miliónov fliaš ročne.

Po zjednotení Nemecka mali výrobcovia obavy, či sa v konkurencii západonemeckých značiek nestratí z trhu. Privatizáciou získala však novú silu a postupne až 30 percent celonemeckého trhu. Na to však už miestne vinohrady nestačili a firma má svoje závody priamo pri zdrojoch v Durínsku, Sasku-Anhaltsku, Hessensku a Baadensku-Würtenbersku. Vyrábajú dokonca deväť druhov sektov, navyše aj dva nealkoholické, štyri druhy šumivého nápoja označujú ako Fruchtsecco a majú chuť jahôd, bazových kvetov, granátových jabĺk a manga. Pod značkou Rotkäppchen je aj sedem druhov vín.

Starý výrobný závod s piatimi poschodiami sa stal navyše aj turistickým cieľom, za dvanásť rokov tam prišlo milión návštevníkov. Z bývalej haly plniarne je dnes Pivničné divadlo, kde sú pravidelne koncerty i operetné predstavenia.

JB

Snímka Ján Blažej

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ