Národný park Yosemite patrí k najnavštevovanejším prírodným atrakciám štátu Kalifornia.To čo tu vytvorila príroda sa naozaj oplatí vidieť. Ide o druhý najstarší národný park v USA / starší je iba NP Yellostone/ .
Zo San Francisca sem trvá cesta autom približne 3,5 hodiny. Najzaujímavejšia bola posledná časť, keď sme serpentínami stúpali vysoko do pohoria Siera Nevada, ktorého súčasťou je NP Yosemite.Ide o vysoké a veľmi rozsiahle horstvo, ležiacie na území dvoch štátov/Kalifornia a Nevada/
Sierra Nevada je najvyšším pohorím „pevninských“ Spojených štátov (nerátajúc štáty Havaj a Aljašku), a zároveň je najväčším žulovým masívom na svete. V preklade zo španielčiny znamená názov tohto pohoria Zasnežený hrebeň, aj vďaka tomu, že na 4000 metrov vysokých skalnatých štítoch sa tu sneh drží dlho do leta. Tiahne sa 650 kilometrov po východe štátu Kalifornia, a postupne sa pohorie na juhu zvažuje k Central Valley (Centrálne údolie) – najúrodnejšej časti USA. Na druhej strane pohoria leží štát Nevada a Great Basin (Veľká panva) – rozsiahla suchá púštna oblasť. Najvyšším kopcom Sierra Nevady je Mount Whitney s nadmorskou výškou 4421 m.
Nádherná príroda zostala vo veľkej časti pohoria dodnes takmer nedotknutá, je tu 20 oblastí, ktoré nesú štatút divočiny a sú pod federálnou ochranou. Celkovo je chránených vyše 15% rozlohy Sierra Nevady a viac ako polovica pohoria je pod správou ďalších federálnych inštitúcií. Najvyšší stupeň ochrany nesú tri národné parky: Národný park Sequoia, KingsCanyon a unikátny Yosemitský národný park,kam sme vydali na niekoľko dní.
Park chráni celú škálu rastlín a živočíchov: z fauny spomeňme jeleňov ušatých, kojotov, medveďov, líšky šedé, svište, pumy, ale aj 220 druhov vtákov a ďalšie druhy. Flóru okrem iného tvorí až 37 druhov stromov, pričom v najväčšom zastúpení sú tu jedle, borovice a gigantické sekvoje obrovské. Tie sú s priemerným vekom viac než 1 200 rokov najstarším dodnes žijúcim „organizmom“ tohto národného parku. V roku 1980 tento klenot Sierry Nevada zapísali do zoznamu UNESCO.
Do parku sme vstúpili zo západnej strany jednou z niekoľkých oficálnych brán. Zaplatili sme vstupné 35 USD za auto, prevzali sme leták-noviny parku s mapku a najnovšími informáciami. Tak ako väčšina návštevníkov aj my sme sa vybrali do turisticky najznámejšej oblasti parku, do Yosemite valley (Yosemitského údolia).
Yosemitské údolie je najstaršou časťou národného parku.Je iba 13 km dlhé a tvorí iba necelých 5 percent územia NP.
Aj keď je oficiálne najstarším parkom v USA Yellowstone, vyhlásený v roku 1872, ochranu Yosemitského údolia odhlasoval Kongres ešte osem rokov predtým. Neskôr, vďaka 26. prezidentovi USA Theodorovi Roosweltovi, sa stal národným parkom. Rooswelt strávil niekoľko dní v tunajších horách v sprievode Johna Muira, prvého amerického ekologického aktivistu a človeka, ktorý pohoriu Sierra Nevada a Yosemitom zasvätil svoj život.
Muir sa narodil v Škótsku v roku 1838. Keď mal jedenásť rokov, jeho rodina emigrovala do amerického štátu Wisconsin. Prvýkrát navštívil Yosemity v roku 1868. Usadil sa tu a zamestnal sa ako pastier oviec. Chodieval s nimi denno-denne do kopcov, pritom vášnivo študoval okolitú faunu a flóru. Nádherné scenérie, ktoré mal pred očami, si začal kresliť, aj o nich písať. Prvý článok o yosemitskej prírode mu uverejnili v New York Tribune. Tak sa z neho stal uznávaný prírodovedec, a postupne sa začal venovať ochrane prírody. Stal sa aj “celebritným” sprievodcom, po miestnych horách sprevádzal napríklad majiteľov rôznych magazínov, v ktorých následne uverejňoval články o ochrane prírody. A tak sa začal jeho lobbing za to, aby sa z Yosemitov stal národný park. Po prechádzkach s Theodorom Rooseveltom uprostred tunajšej krásnej prírody sa to podarilo. V roku 1890 bolo toto územie vyhlásené za národný park. John Muir sa zapríčinil aj za vznik národných parkov Sequoia či Grand Canyon.
Cesta v údolí je jednosmerná (Southside Drive) a priviedla nás priamo pod Yosemitské vodopády, k Yosemite Valley Lodge. V údolí, ktoré ešte v dobách ľadových vytvorili ľadovce, nájdete všetko, čo si človek predstavuje pod slovným spojením prekrásna príroda. Vysoké žulové steny, vrátane tej najslávnejšej na svete – El Capitan, čarovné spenené vodopády Yosemite alebo Bridalveil, ako aj priezračnú rieku Merced, ktoré preteká celým údolím a počas leta sa v nej dá aj okúpať.
Yosemitské vodopády sú najvyššími vodopádmi v Severnej Amerike aj na celej severnej pologuli. Majú tri úrovne (tzv. kaskády) a padajú z výšky 739 metrov. Najviac vody nimi preteká v máji. V lete, pri menšej snehovej nádielke počas zimy sa niekedy stáva, že vyschnú.
Zaujímavé na tomto mieste je, že sa dá prísť až priamo pod vodopády. Tak blízko, že občas sa môže stať, najmä na jar, keď je veľa vody z topiaceho sa snehu, že nás voda aj trochu pokropí.
Za jednotlivými atrakciami Yosemite Valley sa dá presúvať aj bezplatnými Shuttle busmi (kyvadlovou dopravou), ktorými sa snažia obmedziť pohyb áut v údolí. Aj my sme si nechali auto na prvom volnom parkovisku a presúvali sme sa na jednotlivé atrakcie kyvadlovou dopravou. Bol to jednoduchšie, ušetrili sme si nervy s parkovaním a hlavne čas…Ročne do Yosemitského NP zavíta takmer 4 milióny návštevníkov, prichádzajú takmer iba autami, takže regulácia dopravy je nevyhnutná.A ako sme sa presvedčili, funguje dobre…
Zaujal nás výhľad na dominantu s názvom El Capitan. Je to najvyšší odkrytý žulový monolit na svete s výškou cca tisíc metrov (v nadmorskej výške 2308 m). Práve tu vznikli počiatky skalolezectva, a ´Kapitán´ je dodnes vyhľadávaným cieľom lezcov, ale aj Base Jumperov (skákanie z výšok voľným pádom). Prvýkrát kolmú stenu skaly zdolal v roku 1958 Američan Warren Harding trasou známou ako The Nose, ktorá sa stala aj najobľúbenejšou. Každoročne sem počas leta smerujú desiatky lezcov z celého sveta, a mnohí z nich „sa pretekajú“, kto bude najrýchlejšie na vrchole. Amatérskym lezcom to trvá niekoľko dní. S rýchlostným lezením a cieľom pokoriť El Capitana za menej ako 24 hodín začali traja lezci v roku 1975, a vytvorili prvý rekord – 17 hodín a 45 minút. Postupne sa rokmi tento čas skracoval a posledný rekord padol v júni 2018, kedy Alex Honnold a Tommy Caldwell vyliezli na vrchol za neuveriteľnú 1 hodinu, 58 minút a 7 sekúnd!
Ďaľším ikonickým miesto, ktoré opisujú v každom bedekri, je Half Dome-tj.polovičná kupola.Týči sa na konci Yosemitského údolia do výšky 1444 metrov /v nadmorskej výške 2693 m/. Vytvaroval ju pred miliónmi rokov ľadovec, ktorý ju obrúsil do dnešnej podoby. Skalu dlho považovali za absolútne nedostupnú pre človeka. A predsa. Prvý, kto ju vyšiel až na vrchol, bol v roku 1875 George G. Anderson. Neskôr na jej oblú časť nainštalovali drevené schodíky a oceľové lano, takže dnes sa dá po vyznačenej trase vyjsť až hore.
V Yosemitoch nájdete jedny z najväčších sekvojí na svete. Dva z nich sa dokonca radia medzi najväčšie sekvoje na svete. Jeden sa volá Grizzly Giant – Obrovský grizzly, ktorý má úctyhodný vek, odhaduje sa medzi 1900 až 2400 rokov. Je zároveň najstaršou sekvojou v lese, a 25. najväčším stromom na svete. Jeho výška je 64 metrov, obvod jeho kmeňa je 28 metrov.
Okrem Grizzlyho tu nájdete aj ďalšie zaujímavé miesta a pozoruhodnosti. The FallenMonarch – Padnutý panovník, je spadnutá vyvrátená sekvoja, pri ktorej koreňoch sa môžete efektne odfotografovať. Ďalšou atrakciou je zasa štvorica stromov rastúcich blízko vedľa seba, vďaka čomu dostali spoločný poetický názov: The Bachelor and Three Graces -Starý mládenec a Tri grácie.
Asi 100 m za Grizzly Giant sa nachádza The California Tunnel Tree (Kalifornský tunelový strom), ktorý je jedinou živou sekvojou, do ktorej ľudská ruka vyrezala tunel. Ten je tak široký, že ním prejde aj menšie auto.
Na svoje si prídu aj tí náročnejší milovníci prírody, tí , ktorí radi chodia aj na tie dlhšie a ťažšietúry – reky. Na rozlohe vyše 3000 km2 ponúka park turistom cca 1300 km označených turistických chodníkov – od bežných prechádzok až po najťažšie výstupy. Niektoré sú na viac dní, spojené s kempovaním (na to si treba kúpiť povolenie od rangerov a vziať si aj špeciálne schránky na jedlo, keďže tu všade žijú tunajšie medvede – baribal a grizzly). Okrem letných aktivít park ponúka aj zimné radovánky – je tu jedno z najstarších lyžiarskych stredísk v Kalifornii, bežkárske trasy, ponúka sa aj turistika so snežnicami (všetky informácie o trasách a povoleniach v ktoromkoľvek ročnom období vám poskytnú v návštevníckom centre.