Ako sa vyrába elektrogolf

by j.protic

Kto nevie, o čo ide, je prekvapený. Stojí kúsok od historického centra Drážďan, vedľa botanickej záhrady pred 8,3 hektárovým pozemkom s mladými stromami s jazierkami, mostíkmi a 140 metrov dlhou a dvadsať metrov vysokou presklenou budovou z ocele a betónu.

Mýli sa ten, čo háda, že je to divadlo, galéria alebo bizniscentrum. Nie je to ani nákupné stredisko, nemocnica či univerzita. Volá sa to Sklenená manufaktúra a je to miniautomobilka, ďalší závod Volkswagenu.

 Závod za sklom postavili v roku 2001 a do roku 2016 v ňom vyrobili 84 235 ikon luxusného sedanu VW Phaeton a na podvozku phaetonu aj 2 186 elegantných Bentley Flying Spur. Po skončení výroby nastal problém, značne náročná ručná malovýroba sa nedala nahradiť čímkoľvek z masovej produkcie, diskutovalo sa dokonca aj o premene na múzeum.

Napokon sa vlani v apríli sa však začal vyrábať nový elektromobil 100-kilowattový e-Golf s automatickou prevodovkou a tristokilometrovým dojazdom. Tri a pol stovkou zamestnancov v dvoch menách zmontujú 72 e-Golfov. Kto chce vidieť, ako sa elektromobily vyrábajú, môžu za päťeurové vstupné všetko zhora v presklenenej hale sledovať z vyhliadkovej terasy. Nemci radi označujú aj ako futuristické centrum budúcnosti ľudskej mobility. Za päťeurové vstupné môže zvedavec nakuknúť do zážitkového e-sveta, ktorý zoznamuje s technológiami a dopravou budúcnosti. Kto má záujem, môže si nové autá aj bezplatne vyskúšať. Je to aj nezvyčajná turistická atrakcia, ktorú využilo už poldruha milióna ľudí. Výklad je v dvanástich jazykoch, vrátane češtiny. Je to nielen klasická prehliadka výroby, múzeum, ale aj miesto prezentácie istého životného štýlu. aj dobrého jedenia, spoločenských i kultúrnych podujatí, vrátane koncertov v nezvyčajnom fabrickom prostredí či na lúku pred manufaktúrou.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ