Allianz Arena – chrám futbalu v Mnichove

by j.protic

Nemecko bude od polovice júna do polovice júla hostitelon jednej z najväčšej športovej udalosti roka – Majstrovstiev Európy v futbale. V desiatich mestách sa predstaví celkom 24 mužstiev. Medzi dejiská patrí tradične i Mnichov, ktorý sa môžu pochváliť jedným z najkrajších futbalových stánkov v Európe.

Allianz Arena bude dňa 14.junia dejiskom otváracieho zápasu Nemecka -Škótsko. Mimochdom ďalšími účastníkmi tejto, A skupiny sú ešte Maďarsko a Švajčiarsko..

Aréna z vnútra

Impozantný Štadión láka ročne milióny turistov aj v čase, keď sa tam nehrajú zápasy. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že návšteva a takmer dvojhodinová prehliadka arény sú veľkým zážitkom- nielen pre futbalových fanúšikov.

Allianz Arena v Mníchove, kde hrá svoje domáce zápasy futbalový klub FC Bayern, je jedným z najznámejších štadiónov v Európe. Kapacita pre 75 024 divákov z nej činí druhý najväčší futbalový štadión v Nemecku.

Väčší je len Westfalenstadion v Dortmunde. Najúspešnejší nemecký klub, ktorý vyhral Bundesligu desaťkrát po sebe, v nej hráva domáce zápasy od roku 2005. Predtým bol ich domovom Olympijský park.

Práve v tomto roku ale ukončili výstavbu štadióna za 340 miliónov eur. Sponzoroval ju aj Allianz, ktorý má centrálu práve v Mníchove. Zakúpil si tiež právo na názov Allianz Arena na dlhých 30 rokov. Odvtedy štadión hostil finále Ligy majstrov v roku 2012 a bude ho hostiť aj v roku 2025. Bol tiež jedným z dejísk MS 2006, ktoré sa konali v Nemecku, jedným zo štadiónov, kde sa konali ME 2020 a budú sa na ňom hrať aj zápasy na ME 2024. Allianz Arena je tiež prvým štadiónom, ktorého exteriér dokázal kompletne meniť farbu. V noci tak svieti najčastejšie na červeno, ale nie je to pravidlom. Napríklad pri vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu sa zahalil do žlto-modrých farieb.

Allianz Arena  leží na okraji bavorskej meropoly. Nachádza sa na úplnom severe Mníchova, pri vstupe doň. Od centra mesta je vzdialená 12,6 km. Dá sa k nej dostať modrou líniou metra U6 a nachádza sa pri zastávke Fröttmaning. Fanúšikovia Bayernu Mníchov sú oddaní a vášniví. Domáce zápasy bývajú pravidelne vypredané a zažiť atmosféru na futbalovom zápase v Mníchove je zážitok, ktorý si zapamätáte do konca života.

V šatni domáceho mužstva

Na prehliadku arény spolu s odborným výkladom za oplatí dopredu zaregistrovať.Mimochodom nie je to lacná záležitosť, za prehliadku zaplatíte 30 eur. Ale je v tom aj vstupenka do múzea FC Bayern.    Prehliadka začína na konci bistra, kde vás v konkrétny čas vpustia do útrob štadiónu.

Prehliadku sme začali  ako inak, na tribúne. Neboli sme jedinou skupinou návštevníkov, videli sme ešte najmenej štyri skupiny turistov, ktorí počúvali výklad sprievodcu. Zaujali ma najmä dva údaje.Vstupenky na zápasy Bayernu patria medzi najlacnejšie v celej Bundeslige. Samozrejme na medzištátne zápasy býva cena vyššia. Na rozdiel od iných štadiónov v Nemecku Allianz Arena slúži výlučne iba futbalu, nekonajú sa tu žiadne iné iné podujatia napr.koncerty. O tom, že štadión má jedinečnú akustiku sme sa mohli sa mohli presvedčiť aj my. Keď nás sprievodca vyzval, aby sme niečo zakričali, ozývalo sa to, ako keby burácal celý štadión. Samozrejme sprievodca nám predstavil aj základné údaje o aréne.  Švýcarští architekti Herzog & de Meuron vypracovali koncept štadionu s priehladnou samočistiacou fasádou z „vankúšikov“ z fólie ETFE, osvetlených z vnútra v rôzných farbách – červená pre Bayern Mnichov, modrá pro TSV 1860 München/ už tu nehrá svoje zápasy/ a neutrálna biela. Stavba areálu trvala od jesene 2002 do konca apríla 2005.

Štadion má kapacitu 75 754 divákov pri ligových zápasoch a 74 344 divákov pri medzinárodných stretnutí. Na ploche 6 500 m² je návštevníkom poskytnutý  kompletný fanušikovský servis – 106 lóží s 1 374 mestami na sedenie, 2 obchody pre fanúšikov, mnoho reštaurácií, nejväčšie europské parkovisko pre 10 500 áut na 4 poschodiach a parkovisko pre 350 autobusov..

 Zaujímavé je, že štadión je od svojho otvorenia vypredaný na všetky domáce zápasy Bayernu. Aj to je jedným z dôvodov, prečo bol splatený o 16! rokov skôr. Výstavba stála spolu 340 miliónov eur. Veľký záujem je aj o prenájom skyboxov, hoci sú enormne drahé na celú sezónu, pričom minimálny prenájom je na 5 rokov. Výhodou však je, že do svojho prístup počas celého roka, takže si tu môžete organizovať oslavy či pracovné stretnutia. VIP lístky vychádzajú na sezónu v päťciferných sumách a v cene máte aj catering počas zápasov.

Naša ďalšia cesta viedla do útrob štadióna. Šatne, press centrum, tunel, kde sa stretávajú tímy pred zápasom a spolu vychádzajú na ihrisko. Zaujímavosťou je, že sa vychádza z podzemia, kedy sa zdvihne plošina zabudovaná v trávniku.. V šatni domáceho mužstva sú vyvesené dresy hráčov, avšak ako nám povedal sprievodca sú to iba repliky – pre turistov.  Celá prehliadka trvá asi hodinu a pol a končí vonku pri štadióne, kde nám sprievodca ešte ukázal kúsok fólie, v ktorej je štadión „obalený“.

Po prehliadke sme sa vybrali  do múzea v ktorom sa dozviete všetko o minulosti a súčasnosti Byernu. Expozície  pripomenujúi najslánješiu éru klubu. Svoj priestor tu má samotná Allianz Arena, Franz Beckenbauer, všetky vyhraté trofeje, tripple z roku 2013, ale napríklad aj zaujímavá sekcia, ktorá približuje život profesionálneho futbalistu so všetkým, čo k tomu patrí.

Trofehe z roku 2020

 Niektoré „highligh-y“, ktoré zaujmú každého fanúšika futbalu..

Príhovor Louisa van Gaala z balkóna radnice v máji 2010

Sieň slávy, ktorá oceňuje 18 mega hviezd FC Bayern Mníchov

Pohľadnica FC Bayern Mníchov z roku 1900 a dva krčmové bulletiny z rokov 1902 a 1903 sú tri z najstarších predmetov v múzeu

„Via Triumphalis“, čo je veľká sekcia a obsahuje všetky zlaté a strieborné poháre, ktoré tím vyhral za posledných 120 rokov

Treble Corner, ktorý zobrazuje historický úspech klubu v roku 2020, keď vyhral Bundesligu, Pohár DFB a trofeje v Lige majstrov.

12-minútový film v kine Múzea FC Bayern o najdôležitejších a najemotívnejších momentoch v histórii klubu

Odfotit sa môžete aj s maketou hráčov súčasnej základnej jedenástky.

K dispozícii je samozrejme aj fanshop s bohatým výberom suvenírov. Príjmy z predaja sú dôležitou súčasťou rozpočtu tohto slávneho veľkoklubu….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ