Zapálili sme si prvú adventnú, horúcou vodou zaliali vrecúško z Adventného (čajového) kalendára a po byte sa čarovne rozvoňalo sušené jablko, hruška aj dula, ibištek, škorica, pomarančová kôra, klinčeky a extrakt z vanilky. V ďalšie dni sme pili aj čaj dobrej nálady, čaj času na perník, čaj šťastia, zázvor s kurkumou, jabĺčko z pece, čaro krbu, vôňu zimnej noci a na Štedrý deň si zalejeme dvadsiate štvrté vrecúško – Ježiškov nebeský čaj, čiže voňavá bylinková zmes s korením. Škatuľka po naskenovaní QR kódu na prebaloch rozdáva darčeky so zábavnými hrami, receptami a digitálnymi efektmi.
Na Silvestra a Nový rok máme pripravený Novoročný čaj z medovky, mäty, vňate slezu, kvetu nevädze a mesiačika lekárskeho, osemnásť vrecúšok aj s novoročnými citátmi a želaniami. Tieto čaje som kúpil v obchodíku zážitkového centra Bylinkový raj vo firme Sonnentor nad juhomoravskou dedinkou Čejkovice u Hodonína neďaleko hranice so Slovenskom. Tam som pre manželku kúpil aj čajík Pre pokoj ženy, svatke Čaj šťastia a neveste čaj Anjel strážny. V kaviarničke či čajovni som si vybral čaj, ktorý si tam chcem vypiť a aj zákusok. Sám sebe som z vystavených byliniek namiešal vrecko čaju podľa svojho gusta.
To som mal už za sebou pochôdzku chodbičkami nad halami, odkiaľ vidno modernú techniku, ktorá ročne spracúva a balí 300 ton rozličných bylín, čajov, sušeného českého aj exotického cudzokrajného ovocia a korenín. Zhmotnený rozprávkový sen, lebo v Sonnentore pevne veria, že v prírode sú ukryté tie najlepšie recepty na krásny a dlhý život. Hovoria, že pre to pracujú a toho žijú.
Sonnentor znamená slnečná brána a slnkom s 24 papršlekmi boli označované brány na slobodné hospodárstva, ktorých majitelia neboli poddanými. S nápadom prišiel v roku 1988 nezamestnaný mladík Johannes Guttmann z chudobného rakúskeho regiónu Waldviertel, ktorý hľadal prácu pre seba a možno aj pre na okolia. Stal sa priekopníkom ekologického poľnohospodára a predbehol všetky biotrendy. Začal zbierať a predávať. V roku 1992 sa za hranicou na Morave zoznámil s istým Tomášom Mitáčkom a obe mentálne spríbuznené osoby časom založili český Sonnentor. V roku 1993 v Čejkoviciach kúpili a začali rekonštruovať starý Havlíčkov mlyn a začali vyrábať najprv sypané a potom porciované čaje. V roku 2000 prikúpili starý rozpadnutý kravín. Pridali obchod, kaviareň, začali robiť exkurzie do výroby, aby ľudia videli, že ekológia nie je trepanie dákych uletencov, postavili náučno-odpočinkovú záhradu s vyhliadkou aj ekologickú budovu Solis. Na jej streche inštalovali fotovoltiku, energia zo slnka zachráni dva stromy, prach, ktorý zostane po spracúvaní čajových lístkov, lisujú do peliet, ktorými vykurujú dve haly, ďalšie vykurujú a ochladzujú tepelnými čerpadlami z 300 stometrových vrtov, toalety splachujú vodou, ktorú zberajú zo striech. Škatuľky na čaje sú z recyklovaného papiera, nebielené vrecká na čaj sú z banánového vlákna a nitka, ktorou sa vrecko drží pri vkladaní do šálky, je biobavlny.
Surovinu iba v biokvalite im dodáva sedem desiatok malých českých farmárov a pestovateľov a viacerí aj z Rakúska, to, čo sa doma neurodí, kupujú v Albánsku a Kosove, yzop, rascu či estragon v Nemecku, voňavé ruže v Rumunsku, horské čaje z Grécku, voňavú papriku v Španielsku, korenie a klinčeky z Tanzánie a z Nového Zélandu manukový med. Sonnentor je príkladom, ako udržať 150 ľudí prácou v bydlisku, v malej obci, matky, ktoré majú doma malé deti, môžu pracovať aj na polovičný úväzok a sedemnásť zamestnancov je zdravotne postihutých. Vyrábajú šesťsto druhov čajov, korenín, káv, aj biokeksíky a iné drobnosti.
Človek otvára oči, čo dokážu dobré nápady, láska k prírode a k ľuďom.
JB
Snímky Ján Blažej