Čaro bavorských jazier-časť I.  – Tegernsee

by j.protic

Najväčšia spolková krajina Nemecka, Bavorsko nie je domovom len pre nádherné historické mestá či rozprávkové dedinky ukryté pod horami na okraji  zelených lúk, ale rozlieva sa tu niekoľko, turisticky atraktívnych jazier. Navštívili sme dve z nich.To menšie sa volá Tegernsee, a je aj  obľúbeným miestom smotánky z blízkeho Mníchova. Majú tu svoju vilky známy herci, podnikatelia, politici i športovci, napr.kapitán nemeckej futbalovej reprezentácie Manuel Neuer. Zaiste ho očarila  –tak ako i nás – krásna príroda i pokoj, ktorý vyžarujú okolité hory. Údajne tu mal svoj dom aj strojca perestrojky Michail Gorbačov. Výpočet prominentov, ktorí tu mali, alebo majú vilky by bol veľmi dlhý.

Jesenný pohľad na jazero Tegernsee

Jazero Tegernsee leží v nadmorskej výške 726 m, v Bavorských Alpách, v Hornom Bavorsku, asi 50 km južne  od Mnichova. Má plochu 8,9 km2, je 5,7 km dlhé, až 2,1 km široké, tiahne sa od severu k juhu  a jeho maximálna  hlbka dosahuje  72 metrov. Vzniklo roztopením ľadovca.

Pomerne husté osídlenie brehov majú  na svedomí obce Gmund, Tegernsee, Rottach-Egern a Bad Wiessee, ktoré ponúkajú širokú škálu rôzných druhov  turistického ubytovania. Všimli sme si, že brehy sú takmer po celom obvode jazera nezastavené, voľne prístupné pre každého.  Platí to aj o kúpaliskách, udržiavané a čisté pláže sú lákadlom pre turistov najmä v horúcich letných dňoch. Nikde není núdza ani o kamenné lehátka či lavičky.  Tegernsse je ideálnym miestom pre rodinnú  dovolenku, milovníci horských túr si môžu vybrať rôzne trasy od najľahších až po tie najnáročnejšie. Cyklocesty sú samozrejmosťou, trasu okolu jazera v dlžke cca 20 km môžete absolvovať za pol dňa, samozrejme ak si urobíte zástavky v dedinách trvá to dlhšie. Veľké, zelené lúky sú balzamom na oči, všade sa pasú kravy, ktoré tu nemajú núdzu o zdravú potravu.

 Na svoje si prídu aj paraglajdisti, okolité kopce sú ideálnym štartovacím miestom pre lety nad jazerom. Okolie si môžete pozrieť aj z hladiny jazera, premávajú tu menšie lode, dajú sa prenajať aj lodky či menšia plachetnica s obsluhou, čo sme využili aj my. . Očarila nás priezračná čistota vody, nie náhodou je Tegernsee zásobárňou pitnej vody pre hlavné mesto Bavorska.

A keď už navštívíte jazero Tegernsee oplatí sa vybrať aj na najvyššiu horu v okoli – 1838 metrov vysoký Wendelstein. Z údola , neďaleko obce Bayrischzell k nemu vedie  krásná turistická serpentina, ale aj kabinková lanovka, ktorá síce nie je najmodernejšia ale spoľahlivo slúží tisíckam turistom. Hore sme sa dostali za necelých desaž minút. Na to aby ste sa dostali na najvyšší bod hory treba prekonať ešte asi 100 výškových metrov, samozrejme pešo. Ak je pekné počasie z vrcholovej terasy je krásny , panoramatický výhľad na okolité hory.Žiaľ, my sme to štastie nemali, štíty a okolie sa nám strácali v hustej hmle. Ale cestou späť sme nedaleko chodníka zaregistrovali krásny kostolík, ktorý je údajne najvyššie postaveným, funkčným kostolom v Nemecku. Dodnes je obľúbeným miestom sobášov. Kostol aj okolie sa často objavuje aj v rôznych nemeckých filmoch.

Lanovka na horu Wendelstein

A ešte jedným primátom sa môže pýšiť táto hora, je tu vchod do najvyššie položenej jaskyne v Nemecku. Pre tých, ktorí netúžia ani po krátkej, nenáročnej túre slúži rozsiahla panoramatická reštaurácia pri vrcholovej stanici lanovky. Dole , do iného údolia sme sa dostali inou lanovkou – pozemnou železnicou, ktorá takisto už má svoje roky, pomaly ju možno rátať medzi historické, technické  rarity. Ale poskytuje nádherný pohľad na okolitú prírodu.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ