Schallaburské zámocké stretnutia, debaty a výstavy

by j.protic

Detstvo formuje človeka tak, ako žiadne iné obdobie života. Niekto sa nevie dočkať, aby sa stal dospelákom, iný sa k detstvu túžobne vracia. Čo teda znamená byť dieťaťom? Každý asi povie niečo iné. Pri spomienkach, hovoria o vlastnom detstve. Aké názory na detstvo majú deti a čo si o deťoch myslia dospelí? “Moje vreckové, moja cesta do školy, moja obľúbená hračka, moji najlepší priatelia, moja hudba, moje prázdniny, čo som robil vo voľnom čase, keď som sa po prvý raz cítil ako dospelý…, keď som podvádzali v škole…? To sú len niektoré z tém či udalostí, ktoré dieťa príležitostne pokladá za najdôležitejšie vo svojom svete. Mnohé si nadlho ukladá do pamäti a občas zdieľa príbuzným, kamarátom či okoliu.

Od mája a ešte pár dní – do 5. novembra takéto spomienky vyvolávajú každú nedeľu popoludní na veľkej krajinskej výstave Detstvo  v salóne rozprávania príbehov na zámku Schallaburg v srdci regiónu Mostviertel neďaleko Melku v spolkovej republike Dolné Rakúsko, najkrajšom renesančnom zámku na sever od Álp.

Deti si stavajú vzdušné zámky, musia však žiť vo svete dospelých. Majú splniť isté očakávania,  ale na to, aké, nemusia a často ani nemajú vplyv. Ako sa vyvíjalo detstvo kedysi, aké je dnes. Sú deti chránené alebo sú bezbranné? Sú povzbudzované alebo utláčané? Názory sa ustavične menia.

Na výstave Detstvo

Ani týmto víkendom sa však brány Schallaburgu nezatvárajú. V sobotu 2. a v nedeľu 3. decembra sa zámok stane hernou pevnosťou. Po niekoľkoročnej prestávke opäť tam koná rodinný Dolnorakúsky festival hier. Zámok sa premení na obrovský priestor na hranie. Stovky hier chcú byť testované do sýtosti. Ich spektrum siaha od klasiky až po ocenené herné novinky a trendy. Bude tam herný turnaj, hudobný workshop i bábkové divadlo.

Mliečny zub cisárovnej Sissi

Už pred koncom roku posiela zámok pozvánku na budúcu krajinskú výstavu. Bude od 6. apríla do 3. novembra 2024 témou bude Renesancia – Potom, teraz > tu. Bude hovoriť o myšlienke človeka v centre diania, myšlienke ideálneho vzdelania, záujmu o objavovanie a ovládnutie prírody, I používanie masmédií. Sú to témy, ktoré majú svoj pôvod v renesancii a formujú aj dnešný svet. Výstava poskytuje hlboký pohľad do historickej epochy, ktorá navždy zmenila našu predstavu o individualite, umení a vedomostiach.

Zámok v roku 1968 kúpila spolková krajina Dolné Rakúsko, postupne ho dala reštaurovať, aby sa zmenil na výstavisko medzinárodnej úrovne. Krajinské výstavy sa konajú každoročne od roku 1974 a videlo ich už vyše päť miliónov návštevníkov.

Snímky pripravili spolupracovníci  zámku Schallaburg

JB

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ