Cisárske svadby v blízkosti Bratislavy

by j.protic

Na rakúskych zámkoch Niederweiden a Schloss Hof, v blízkosti  Bratislavy sa až do 3.novembra 2024  konajú dve pozoruhodné výstavy  venované cisárskym svadbám. Jedna sa volá Dôvod na oslavu, druhá Láska?    Zásnuby! Sobáš. Spoločný názov tematicky prepojených výstav je “Cisárske svadby”.

Návštevníkov – a nie iba tých, čo sa sa zaujímajú o životy panovníkov – čaká  pohľad na jedinečné  aspekty svadieb a manželstiev v cisárskej rodine Habsburgovcov – od výberu partnera cez zásnuby až po samotné svadobné oslavy. Ako sme sa dozvedeli  od  nášho veľmi fundovaného sprievodcu Zsolta Orbána, ktorý mimochodom pochádza z Galanty, v rodine Habsburgovcov sa od roku 1740 až do roku 1918 konalo 101 svadieb.

Výstava na zámku Schloss Hof skúma otázku, aké kritériá musela spĺňať ideálna nevesta alebo ženích, a predovšetkým, kto bol považovaný za dostatočne hodného stať sa členom habsburskej dynastie.

Na mieste prvej výstavy, na zámku Niederweiden, ktorý je vzdialený iba 3 km od zámku Schloss Hof, sa všetko točí okolo ceremoniálu a veľkolepých slávností, ktoré jasne ukazujú, že svadby nepochybne patrili k najdôležitejším udalostiam cisárskeho domu a vyznačovali sa osobitnou pompéznosťou a prepracovanými inscenáciami.

Výstava osvetľuje pozadie sobášnej politiky Habsburgovcov, od výberu potenciálnych manželov cez dvorenie, svadobnú cestu až po svadobnú hostinu. Tieto okázalé podujatia v nadväznosti na cisársku svadbu sa určite postarali o nezabudnuteľné vrcholy dvorského života.

Na zámku Niederweiden sa v prvom rade dozviete všetko o tom, čo vlastne predchádzalo svadbám, ako napr.prebiehali zásnuby. Pôsobivá je časť o svadobných šatách. Tie sa však v pôvodnej forme nezachovali. lebo svadobné šaty sa neskôr prešívali na cirkevné ornáty, zato tie na Schloss Hofe vystavené majú. A tiež sa možno tešiť na tzv. Polsterabendkleid – čiže šaty nevesty na rozlúčku so slobodou. Deň pred odchodom nevesty do manželovej krajiny sa konal ples, opera či divadelné predstavenie – vtedy mala nevesta na sebe, samozrejme, krásne šaty. Na zámku teda uvidíme kópiu takýchto rozlúčkových šiat cisárovnej Elisabeth čiže Sisi. . Originál rozlúčkových Sisiných šiat je veľmi krehký, preto je uložený v depozite Umeleckopriemy­selného múzea vo Viedni. Vznikli však dve kópie, jedna z nich je v Múzeu Sisi v Hofburgu, druhá je v meste Bad Ischl. Zachovalo sa zopár jednoduchých letných šiat, ktoré nosila Sisi počas pobytov na Korfu. Vo Viedni je vo Wagenburgu, v múzeu kráľovských kočov, tiež vystavená zlatom vyšívaná vlečka, zrejme zo svadobných šiat Sisi. Okrem Sisiných šiat na rozlúčku so slobodou vidíme na fotkách niekoľko svadobných šiat iných členov cisárskej rodiny. Mimoriadne luxusné boli svadobné šaty obľúbenej vnučky cisára Františka Jozefa, arcivojvodkyne Alžbety Márie známej ako Erzsi z prelomu 19. a 20. storočia.

Zásnuby v cisárskom dome boli aktom, ktorý mal presne predpísané pravidlá. Nasledovali po úspešnom ukončení rokovaní medzi rodinami a zodpovedali ústne dohodnutej zmluve o uzavretí manželstva. Budúci ženích musel požiadať rodinu nevesty o jej ruku, aj to prebiehalo podľa prísneho protokolu.

Po zásnubách sa konal Polsterabend – rozlúčka so slobodou a potom nevesta cestovala do krajiny manžela. V niektorých prípadoch, ako u Márie Antoinetty, sa svadby konali dvakrát. Jedna v Kostole sv. Augustína vo Viedni tzv. per prokuratum, čiže ženícha zastupovala poverená osoba a až ako vydatá sa vybrala na cestu do druhej krajiny.

Často nešlo o sobáš dvoch ľudí, ale skôr sobáš dvoch dynastií. Všetko bolo podriadené vysokej politike a mocenským záujmom panovníkov.

Výstava „Cisárske svadby“ ponúka nielen vzácne exponáty, dobové predmety, maľby, fotografie ale hlavne poskytuje zaujímavý pohľad do života vládnucej dynastie, ktorá ovplyvnila život spoločnosti v našom regióne počas niekoľkých storočí. Rozhodne sa oplatí ju vidieť…….

JP

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ