Nemecký turizmus pod drobnohľadom

by j.protic

Východonemecké mesto Chemnitz, z čias NDR známe ako Karl Marx Stadt bolo v druhej polovici apríla hlavným mestom nemeckého turizmu, uskutočnil sa tu jubilejný, 50.ročník  najväčšieho incomingového podujatia  turizmu v Nemecku pod názvom Germany Travel Mart /GTM/,  tradičné miesto stretnutia zástupcov  cestovného ruchu i novinárov z celého sveta.

Takmer 700 účastníkov z  38 krajín sveta sa v rámci bohatého programu mala možnosť oboznámiť s bohatou ponukou, ktorou Nemecko láka zahraničných návštevníkov. Nie náhodou padla voľba na toto mesto. Chemnitz bude v roku 2025 európskym hlavným mestom kultúry /spolu so slovinským mestom Nova Gorica/.Prípravy sú v plnom prúde, o čom sme mali možnosť presvedčiť sa na každom kroku

Už tradične sa uskutočnila medzinárodná tlačová konferencia, za účasti výše 100 novinárov z celého sveta.V hojnom počte boli zastúpení aj zástupcovia médii z mimoeurópskych krajín.

Ako pripomenula Petra Hedorferová, predsedníčka predstavenstva Nemeckej turistickej centrály – DZT oživenie turizmu po hlbokom prepade v roku 2020-21 kvôli celosvetovej pandémii, pokračovalo aj v  minulom roku, svedčia o tom aj čísla príchodov zahraničných návštevníkov do Nemecka, ktoré sa už blížia k úrovni rekordného roku 2019. Počet prenocovaní zahraničných hostí v roku 2023 dosiahol číslo 80,9 miliónov, čo je nárast oproti roku 2022 o 18,8 percent, kedy bolo 31 miliónov prenocovaní. A oproti roku 2019 je to takmer 90 percent. Pozitívny trend nárastu príjazdu zahraničných turistov pokračoval aj v prvých mesiacoch tohto roku.A podľa prognóz bude stúpať aj v roku 2025. 

Nemecko je mimoriadne obľúbené medzi návštevníkmi zo starého kontinentu, tu si dlhodobo udržuje prvé miesto. Čo sa týka počtu turistov z európskych krajín naďalej vedie Holandsko , pred Švajčiarskom a Rakúskom.Iba tesne za ním nasleduje na štvrtom mieste Poľsko, kde zaznamenali najsilnejší nárast, počet návštevníkov presiahol aj rekordný rok 2019.

Záujem o Nemecko rástol aj našom regióne. Od januára do decembra 2023 bolo nahlásených celkovo viac ako 660 tisíc prenocovaní občanov SR,čo znamená citelný medziročný  nárast.Zo zámorských krajín prudko stúpol počet návštevníkov z USA, a rastie aj návštevnosť z ázijských krajín

Petra Hedorferová, zdôraznila, že Nemecko zostáva naďalej otvorenou a lákavou krajinou pre všetkých, ktorí túžia spoznávať tradície, kultúrne dedičstvo a krásy, ktoré ponúka táto časť sveta.

Premyslený marketing, dobre cielené kampane, podujatia ako bol aj 50..ročník GTM svedčia o tom, že Nemci nespia na vavrínoch, ale snažia sa stále prinášať niečo nové, atraktívne, čo osloví budúcich návštevníkov. Najsilnejšou stránkou Nemecka ako krajiny turizmu sú kultúra a príroda, kvalitné služby, vynikajúci pomer hodnoty a ceny, ubytovanie v hoteloch patrí medzi najlacnejšie v porovnaní so susedskými štátmi.  

Hlavnými magnetmi pre návštevníkov v roku 2024 sú 250.výročie narodenia vyznamného maliara obdobia romantizmu Caspara Davida Friedricha a ME vo futbale v čase od 14.júna do 14.júla 2024. V predaji bolo až 2.8 mil.vstupeniek. V 10 mestách sa uskutoční 51 zápasov..Pre fanúšikov zo zahraničia sa pripravujú rôzne rámcové program.Cielom je aby si návštevníci futbalových zápasov odnieslo aj bohaté zážitky z Nemecka.Je to veľká príležitosť približit krajnu celému svetu……

/J.P./.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ