Kedysi bol v podkroví elegantnej budovy sklad fabriky Fagus v dolnosaskom meste Alfeld.
Teraz sú medzi drevenými hradami vystavené jednoduché kovové kľučky na okná i dvere, lampy‚ popolníky, fotografie stoličiek a stolov, vyrobených z ohýbaných rúrok, i prvých vstavaných skríň. Aj modely obytných domov. Na pohľad jednoduché, strohé, ale čarovné diela. Je to elegantná racionalita spred takmer storočia, oslovujúca cenou širšie vrstvy. Sú to riešenia mladých inovatívnych dizajnérov, architektov a výtvarníkov zo skupiny, ktorá sa od roku 1919 tvorila okolo architekta Waltera Adolpha Georga Gropiusa v nemeckom Weimare a postupne aj v ďalších mestách ako Bauhaus. Mala obrovský vplyv na rozvoj umeleckých a architektonických trendov v západnej Európe, USA, Kanade a Izraeli. Gropius je považovaný jedným za pionierov modernej architektúry.
Začalo sa to tým, že v roku 1910 neznámeho 27-ročného architekta Gropiusa oslovil podnikateľ Carl Benscheidt, ktorý mal vážne problémy s chodidlami. Chcel, aby mu vyprojektoval fabriku na výrobu drevených kopýt na topánky pre rozličné obuvnícke firmy a dielne. Mali prinášať na trh hľadanú šitú ortopedickú obuv, akú potreboval pre svoje ochorenie aj Benscheidt. Gropius mu ponúkol elegantný projekt z okrových tehál s kovovou konštrukciou a veľkými oknami, kultivovaný priestor pre zamestnancov.
Tento projekt architekta vyniesol na post riaditeľa saskej Školy pre umenie vo Weimare. V roku 2011 Fagus zapísali do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V budúcom roku uplynie sto rokov od vzniku Bauhausu a oficiálna Nemecká centrála pre cestovný ruch (DZT) rok 2019 vyhlásila za rok Bauhausu a pripravuje na množstvo trás na putovanie pre turistov z celého sveta, výstavy a ďalšie podujatia.