Filmový Uzel v Zlíne

by j.protic

K zaujímavostiam východomoravského mesta Zlín patria aj bývalé filmové ateliéri, kde pre niekoľkými rokmi vznikol zaujímavý projekt, pod názvom Filmový uzel.

Sláva tunajšieho filmového štúdia má viac ako 80 ročnú tradíciu. V miestnych ateliéroch a laboratoriach vznikly v minulých desaťročiach slávne filmy ako Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Ferda Mravenec a mnoho iných.

A prečo sa teraz nazýva Filmový uzel ? Dom dostal meno podľa známeho filmu Hermíny Týrlové Uzel na kapesníku.

Filmový uzel Zlín vznikol v roku 2016 rekonštrukciou dvoch spojených budov v areáli filmových ateliérov. Na novšiu časť s výstavnými expoziciami a kaviarňou nadväzuje najstaršia tehlová budova z roku 1936, ktorú nechal ako súčasť Veľkého ateliéru postaviť pre výrobu reklamných a instruktážných filmov obuvnického koncernu Jan Antonín Baťa.

Význam a sláva filmového štúdia rýchlo prerástol hranice Zlína či vtedajšieho Československa.V priebehu viac ako 80 rokov tu pôsobilo a tvorilo mnoho osobností českej kinematografie. Nielen Karel Zeman a Hermína Týrlová, ale aj neskorší oscaroví režiséri Elmar Klos a Alexander Hackenschmied, hudobný skladateľ Zdeněk Liška, Josef Pinkava a ďaľší.

V dvoch zrekonštruovaných, prepojených budovách a na štyroch poschodiach s celkovou výmerou 2.000 m2 čaká na návštěvníkov zaujímavá výstava o histórii a osobnostiach filmových ateliérov. Dozviete sa mnoho zaujímavých informácií, napríklad aj to, že v 1965 behom necelej pol hodiny až dvaja bývalí pracovníci štúdia – Elmar Klos a Alexander Hackenschmied -získali Oscarovu cenu, čo je dodnes svetový unikát.

Súčasťou Filmového uzla je multifunkčná galéria pre umelecké výstavy a akcie, niekoľko výtvarných animačných pracovísk pre workshopy animácie, kinosál, štylová filmová kaviareň, a tiež zábavné poschodie nazvané Tvořivý chlívek. V ňom sa deti hravou formou zoznamujú so základmi animácie. A môžu byť svedkami aj toho, ako sa hlavný hrdina príbehov O prasátku Lojzíkovi dostane z knižnej predlohy až do nového televízneho seriálu.

Filmový uzel je pestrým oživením programov, ktoré ponúka mesto Zlín a okolie. Ideálne miesto na strávenie voľného času pre rodiny s deťmi.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ