GA-PA – mesto so športovou históriou

by j.protic

Priaznivci zimných športov dobre vedia, čo sa skrýva na skratkou GA-PA. Ide o bavorské mestečko Garmisch-Partenkirchen na hraniciach Nemecka a Rakúska, asi 100 km južne od Mníchova. . Do športovej histórie sa zapísalo v roku 1936, kedy sa tu konali zimné olympijské hry. Je to známe lyžiarske stredisko, zjazdovka je každý rok miestom svetoznámych pretekov Kandahar v alpskom lyžovaní.A do tretice treba spomenúť aj známy skokanský mostík, kde sa v rámci Turné štyroch mostíkov, každoročne,  v prvý deň roka , konajú novoročné preteky.

Priznám sa, že GA-PA som si predstavoval inak. Podľa záberov z televíznych prenosov sa mi zdalo, že je oveľa menšie ako v skutočnosti. Dnes má mesto viac ako 27 tisíc obyvateľov, leží na pomerne veľkej ploche. Aj svoj vznik môže „ďakovať“ športu. Vzniklo v roku 1935 zlúčením dvoch, dovtedy celkom samostatných osád, Garmischu a Partenkirchenu. Zlúčenie kvôli olympiáde nariadil Adolf Hitler. Ako nám povedal náš sprievodca Günter Greiff dve susedné obce sa dlho bránili zlúčeniu, obecné zastupiteľstvá boli zásadne proti, ale vyššia resp.silnejšia moc rozhodla. Hitler si presadil svoje, takže historia GaPa sa datuje od roku 1935. Samozrejme obidve časti majú svoju vlastnú historiu i tradície a dodnes sa snažia odlišovať od seba. Majú svoje vlastné orgány napr. i hasičské zbory. Obe časti Garmisch-Partenkirchenu sú súčasne oddelené železničnou traťou a sú navzájom prepojené tunelmi (pešími a automobilovými). Formálne Garmisch-Partenkirchen nemá štatút mesta.

GA-PA má svojim návštevníkom veľa čo ponúknuť. Miestna architektúra a pamiatky sú nádhernou ukážkou tradičnej bavorskej kultúry, obklopovať vás navyše bude čistá alpská príroda. Mesto leži pod horským masívom pohoria Wetterstein,ktorého dominantou je Zugspitze, najvyššia hora Nemecka s výškou 2962 metrov nad morou.

Mestečko je malé (má asi 27 tisíc obyvateľov), ale je neskutočne malebné. Nádherné maľované domy v centre a v ich pozadí kulisa krásnych bavorských Álp pôsobia veľmi harmonicky. Domy a reštaurácie sú zdobené náboženskými nástennými maľbami, rozprávkovými maľbami alebo freskami zobrazujúcimi povolanie domu. Prechádzka mestom ponúka jeden malebný výhľad za druhým.

Jedným z najatraktívnejších miest na prechádzku po meste je ulica Ludwigstrasse, v ktorej sa zachovali historické budovy rôznych období a štýlov. Tu sa nachádza jeden z najstarších farských kostolov v meste, ktorý bol čiastočne zničený pri rozsiahlom požiari v roku 1865. Hneď po požiari bol luxusný neogotický kostol kompletne zrekonštruovaný a dodnes teší miestnych obyvateľov a turistov svojim nádherným výhľadom. V mnohých historických budovách sa dnes nachádzajú atraktívne reštaurácie a obchody so suvenírmi a na historickej ulici je niekoľko prestížnych hotelov.

V meste sa zachovali náboženské pamiatky, ktoré si zaslúžia pozornosť, vrátane kaplnky svätého Šebestiána. Táto kaplnka bola postavená v roku 1637 a nachádza sa v blízkosti Dolného trhu. Miniatúrny kostol s vežou má veľmi neobvyklý dizajn; na jeho fasáde sú postavy svätých, ktoré miestni umelci udržiavajú v bezchybnom stave. V lete je kaplnka obklopená hustými húštinami stromov.

Garmisch Partenkirchen je hrdý na svojich slávnych rodákov. Patrí medzi nich aj skladateľ Richard Strauss, ktorý tu žil až do svojej smrti. V meste sa nachádzajú  dve budovy venované Straussovi, inštitút Richarda Straussa a Straussova vila.

Nemecko bolo vždy známe svojimi veľkolepými  koncertmi a festivalmi. Garmisch-Partenkirchen nenechá miestnych ani cestovateľov nudiť sa. Tí, ktorí sem prídu začiatkom leta, môžu navštíviť hudobný festival venovaný pamiatke veľkého skladateľa Richarda Straussa. V tomto čase  do Garmisch-Partenkirchenu prichádzajú fanúšikovia klasickej hudby rôznych národností.

V auguste sa koná obľúbený sviatok všetkých mužov – pivný festival Festwochen.  Festival sprevádzajú piesne, tance, folklórne vystúpenia, súťaže a ochutnávka piva. V zime sa stredisko pripravuje na oslavu osláv a extravaganzu, pretože v januári sa tu koná známy karneval. Pyrotechnické šou, prehliadky, pouličné predstavenia, hudobné a tanečné predstavenia – to všetko  dáva neopísateľný zážitok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ