GTM 2022 v Bavorsku

by j.protic

Centrom  nemeckého cestovného ruchu a turizmu bolo začiatkom mája Horné Bavorsko, presnejšie malebné alpské mestečko Oberammergau, kde sa po dvojročnej prestávke zapríčinej celosvetou pandémiou uskutočnil  už 48.ročník najväčšieho incomingového podujatia  turizmu v Nemecku pod názvom Germany Travel Mart /GTM/,  tradičné miesto stretnutia zástupcov  cestovného ruchu i novinárov z celého sveta.

Takmer 700 účastníkov z  46 krajín sveta sa v rámci bohatého programu mala možnosť oboznámiť s bohatou ponukou, ktorou Nemecko láka zahraničných návštevníkov. Výber miesta stretnutia nebol náhodný. V čase od 14.mája do 14.októbra sa tu uskutočnia svetoznáme pašiové hry, ktoré mali byť pôvodne v roku 2020, ale pandémia preškrtla plány organizátorov najväčších pašiových hier na svete. Toto veľkolepé podujatie sa koná iba každých 10 rokov, naposledy boli v roku 2010.

Už tradične sa konala aj medzinárodná tlačová konferencia, na ktorej odznelo, že nemecký incomingový turizmus je po prechodnom úpadku a výpadku opäť  na vzostupnej vlne a tzv .reštart cestovného ruchu naznačuje konečne pozitívne trendy. Ako zdôraznila Petra Hedorferová, predsedníčka predstavenstva Nemeckej turistickej centrály – DZT ,  turizmus je dôležitým faktorom mieru a stability na našom kontinente a Nemecko zostáva otvorenou a lákavou krajinou pre všetkých, ktorí túžia spoznávať tradície, kultúrne dedičstvo a krásy, ktoré ponúka táto časť sveta. Po hlbokom prepade v roku 2020 minulý rok už boli čísla príchodov zahraničných návštevníkov do Nemecka už lepšie, ale značne zaostávali za rokom 2019. Nemecko naďalej patrí medzi top 10 destinácii ciest turistov v Európe, rebriček vedie už tradične Španielsko, na druhom mieste nasleduje Nemecko pred Talianskom…Chuť ľudí cestovať je veľká, naznačujú to rôzne medzinárodné prieskumy. Návrat k intenzite cestovania bude pomerne dlhý, predpokladá sa však, že v roku 2024 už bude viac cestujúcich turistov ako v roku 2019. Aj tento rok sa v Nemecku rozbiehal dobre, rástli a rastú rezervácie ubytovania na hlavnú sezónu. Vojna v Ukrajne má však negatívny dopad na cestovný ruch, najmä turisti zo zámorských oblastí a z Ázie nechávajú rozhodnutie o ceste na náš kontinent na poslednú chvíľu.

Nemecko bolo a je top turistickou destináciu, jeho prednosťou je mnohotvárnosť a kvalita služieb, ponúka kultúrne hodnoty, prírodné krásy,historické mestá, voľnočasové aktivity , gastronomické zážitky, jednoducho všetko turisti vyhľadávajú.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ