Holašovice-perla vidieckeho baroka

by j.protic

Holašovice patria medzi najrázovitejšie dediny v Čechách. Predstavujú najlepšie zachovaný príklad juhočeskej architektúry druhej polovice 19. storočia – takzvaného sedliackého baroka.

Pritom nejde o skanzen, ale o trvalé obývanú obec, kde jej obyvatelia žijú normálným vidieckym životom. Od roku 1998, kedy Holašovice boli zapísané na zoznam svetového kulturního a prírodního dedičstva si najviac museli zvyknúť na čulý turistický ruch za oknami svojích domov.

V obci je je 23 pamiatkovo chránených výstavných usadlostí, vrátane chlievov, stodol, maštalí, sýpok, brán a rôznych ohrád. Celkom ide o 120 budov, ktoré vytvárajú ucelený pamiatkový súbor.

Každoročne sa v Holašoviciach predposledný víkend v júli konajú “Sedliacke slávnosti”, ktoré ponúkajú ukážky z viac ako 230 tradičných i menej známých remesiel z Čiech, Moravy a Slovenska. V dome s číslom popisným 6 je Sedliacky dvor – múzeum sedliackého života, kde možno vidieť viac ako 250 predmetov, ktoré pripomínajú spôsob hospodárenia na dedině do 1.polovice 30.storočia.

Pokial vás juhočeské sedliacke baroko očaruje, naplánujte si cyklovýlet po jeho stopách, nakoľko dediniek s pozostatkami tejto architektúry je v okolí veľké množstvo.

Ale aspoň vystúpte na kopček za dedinou, kde uvidíte kruh z obrovských kameňov (stonehenge), ktorý v nedávnej dobe postavili miestni ľudia. Všetky kamene pochádzajú z okolia Holašovíc, a v tejto zostave by mali mať „liečivé účinky“. Od tejto unikátnej stavby je pekný výhľad na okolie.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ