Bicyklovanie na kolajniciach

by j.protic

Sedeli ste už, vážení čitatelia na takom bicykli, ktorý sa pohybuje iba po koľajniciach? Ak nie, pozývam Vás na krátky výlet do Burgenlandu

V srdci tejto najmenšej rakúskej spolkovej krajiny, sa môžeme zoznámiť s krásami regiónu Sonnenland počas výletu na drezinách, ktoré sa pohybujú na 23 km dlhej, bývalej železničnej trati. A to všetko neďaleko rakúsko-maďarských hraníc, asi v polovičke vzdialenosti medzi medzi Viedňou a Grazom.Najbližšie odtialto je však do maďarského Sopronu alebo Kőszegu.

Nápad a jeho realizácia svedčí o veľkej invencii miestných ľudí. Využili starú, roky nevyužitú železničnú trať na to, aby ponúkli program aktívneho pohybu pre turistov. Namiesto železničných vagónov umiestnili na kolajnice špeciálne vozíky, tzv.dreziny, ktoré sa pohybujú pomocou pedálov, podobne ako bicykle. Vynovili bývalé železničné stanice, všade sa oplatí pobudunúť niekoľko minúť, veď ponúkajú chutné dobrôtky, ne jednej stanici sladkosti, zákusky, štrúdle inde miestne mäsové špecialitky.

Každý si môže zvoliť na výlet tak dlhú trať, aká mu vyhovuje. I keď treba vyvinúť fyzickú aktivitu, výlet nie je namáhavý, hravo ho zvládnu aj menej trénovaní turisti. Atrakcia na kolajniciach funguje už 8 rokova je čoraz populárnejšia, v tomto roku sa previezlo takmer 40 tisiíc hostí, okrem domácich návštevníkov najviac ich prišlo zo suedného Maďarska. Mali sme možnosť vyskúšať si aspoň časť trate, a treba povedať, že je to veľký zážitok. Krásna prírodná scenéria, vinohrady, lesy, romantické dedinky. Trať križuje aj cestu pre autá, vtedy treba zastaviť a obsluhovať aj závoru. Ideálny prostriedok pre rodinný výlet, veď do dreziny sa zmestí aj 4-6 ľudí, podľa výberu.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ