Holašovice-skvost vidieckeho baroka

by j.protic

Ak počas dovolenky v Čechách  túžite vidieť niečo jedinečné, unikátne navštivte Holašovice, dedinku ktorá sa nachádza 15 km západne od Českých Budejovíc.

Holašovice patria medzi najrázovitejšie dediny v Čechách. Predstavujú najlepšie zachovaný príklad juhočeskej architektúry druhej polovice 19. storočia – takzvaného sedliackého baroka.

Pritom nejde o skanzen, ale o trvalé obývanú obec, kde jej obyvatelia žijú normálným vidieckym životom. Dedina má iba okolo 140 obyvatelov, väčšina domov je v súkromnom vlastníctve.Od roku 1998, kedy Holašovice boli zapísané na zoznam svetového kulturního a prírodního dedičstva si najviac museli zvyknúť na čulý turistický ruch za oknami svojích domov.

V obci je je 23 pamiatkovo chránených výstavných usadlostí, vrátane chlievov, stodol, maštalí, sýpok, brán a rôznych ohrád. Celkom ide o 120 budov, ktoré vytvárajú ucelený pamiatkový súbor.

Každoročne sa v Holašoviciach predposledný víkend v júli konajú “Sedliacke slávnosti”, ktoré ponúkajú ukážky z viac ako 230 tradičných i menej známých remesiel z Čiech, Moravy a Slovenska. V dome s číslom popisným 6 je Sedliacky dvor – múzeum sedliackého života, kde možno vidieť viac ako 250 predmetov, ktoré pripomínajú spôsob hospodárenia na dedině do 1.polovice 30.storočia.

Turisti, ktorých zaujme  juhočeské sedliacke baroko , môžu si  naplánovať si cyklovýlet po jeho stopách, nakoľko dediniek s pozostatkami tejto architektúry je v okolí veľké množstvo.

 Oplatí sa vybrať na kopček za dedinou, kde sa nachádza kruh z obrovských kameňov, niečo ako slávny  Stonehenge, ktorý v nedávnej dobe postavili miestni ľudia. Všetky kamene pochádzajú z okolia Holašovíc, a v tejto zostave by mali mať „liečivé účinky“. Od tejto unikátnej stavby je pekný výhľad na okolie. Pekná príroda, kľud , ktorý v iných turistických miestach nenachádzate sú takisto dôvodom na návštevu tohto jedinečného miesta….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ