Vila Hügel- niekdajšie sídlo dynastie Krupp

by j.protic

Meno Krupp je späte s nemeckým mestom Essen podobne úzko ako meno Baťa so Zlínom.Sídli tu už štvrtá generácia podnikateľskej rodiny, ktorá svojho času sa preslávila významným miestom  v európskom oceliarstve a najmä v zbrojárenskom priemysle.

Ako žila a bývala  rodina bohatého magnáta ? Na to sme hľadali a našli odpoveď, keď sme navštívili atraktívnu Vilu Hugel, na okraji mesta, v strede rozsiahlieho parku. Hugel v nemčine znamená kopec, takže bolo zrejmé, že po vystupení na zastávke prímestskej električky budeme musieť prejsť dobrý kus cesty do kopca. Pred nami sa objavila majestátna, nie veľmi pekná budova, alebo presnejšie komplex budov.Našinec si pod pojmom vila zaiste predstavuje niečo menšie a skromnejšie. Veď uvážte táto vila má  269 miestností…

História rodiny Krupp je veľmi pestrá. Rodina Kruppovcov pochádzala pôvodne z Holandska. Do Nemecka sa presťahovali v 16. storočí. Prví členovia tohto rodu sa venovali obchodovaniu s vínom a korením. Vďaka svojej šikovnosti sa veľmi rýchlo prepracovali na najvyššie pozície a postupne ovládli aj politické funkcie v Essene.

Veľký obrat sa viaže s menom  Friedricha Kruppa . Svojím myslením a víziou predbehol dobu, Ako 24-ročný mladík si založil vlastnú továreň, v ktorej sa venoval spracovaniu ocele. Predtým robil najmä v obchode svojej starej mamy a s takýmto priemyslom nemal veľké skúsenosti. Keďže však v tých časoch bol zakázaný dovoz ocele a výrobkov z nej z Anglicka, veľmi rýchlo na tom začal profitovať. Po skorej smrti zakladateľa spoločnosti vedenia sa ujal jeho mladý syn Alfred  spolu s matkou. Nastala éra prudkého rozmachu. V tom čase sa rýchlo rozširovala stavba železníc . Nastal obrovský dopyt po oceliarskych výrobkoch, najmä kolajníc. Ale pomaly sa do popredia dostala aj výroba zbraní z liateho železa, pušky a delá z dielne fabriky Krupp boli čoraz žiadanejšie. Pruská vojna v druhej polovici 19.storočia si vyžadovala veľké množstvo zbraní. Niet divu, že koncern Krupp sa pomaly preorientoval na zbrojárenskú výrobu. A kým sa začala 1.svetová vojna v roku 2014,  80% produkcie oceliarní Krupp boli zbrane. A svetová vojna ešte viac akcerovala výrobu pre armádu.

Ale vráťme sa k rodinnému sídlu dynastie. Bol to práve Alfréd Krupp, ktorý v druhej polovici 19.storčia dal postaviť dôstojné miesto pre svoju rodinu. Vyhliadol si jedno z nakrajších miesto na okraji inak nie veľmi vábneho, priemyselného  mesta Essen. Postupne skupoval pozemky nad jazerom  Bredeney.

Podľa dobových záznamov Alfred Krupp v roku 1869 podal do novin inzerát, kde hlľadal architekta, na realizáciu svojich plánov. Na projekte údajne pracovalo niekoľko architektov. Mali ťažkú úlohu so zadávateľom , ktorý neustále zasahoval do práce odborníkov, stále prichádzal s novými a novými nápadmi.ktoré niekedy hraničili s možnosťou realizácie. Krupp  chcel predovšetkým to, aby dom bol najmä moderný a efektívni. Projekt dal niekoľkokrát prepracovať a menil ho aj počas výstavby. Architekti boli z neho neštastní, designové prvky boli pre Kruppa druhoradé, a väčšinu navrhnutých u okrasných architektonických prvkov považoval za zbytočné. Bol tvrdohlavý, presadzoval svoje predstavy. Výsledkom je mohutný, architektonický hybrid, ktorý síce svedčí  o bohatstve zádavateľa, ale rozhodne nevyniká krásou.

Základy výstavby boli položené v apríli  1870 a na stavbe pracovalo naraz  až 800 lidí. Alfred Krupp chcel na svoju dobu  veľmi moderný dom, vila mala býť ohňuvzdorná a dobre izolovaná od slnka, vetra, zimy a tepla. Vyznačovala se dvojitými oknami, ohrievaním vody a s prvkami  klimatizacie. Teplota mala býť nezávisle nastavitelná pre každú miestnosť. V blízkosti bol postavený veľký komplex podporných budov, vrátane súkromnej vodárne a plynárne.

Jedna z malieb zachytáva rodinu Krupp

Budova bola ukončená v roku 1873, ale ešte niekoľko rokov sa pracovalo na jej rozšírení. Je známe že Kruppovci radi rozmáznavali svoje deti .  V parku pri svojom sídle dali postaviť „domček pre bábiky“, ktorý mal podobu malého domu, v ktorom sa chodili ich dcéry hrávať s bábikami.

V čase najväčšej prosperity vila mala až 650 zamestnancov, starali sa o to aby Kruppovci mali čo najväčšie pohodlie.

Kruppovci najprv pristavali k hlavnej časti vedľajšiu budovu, ktorú chceli používať pre návštevy. Ich rodina sa však rozrástla natoľko, že ju postupne začali využívať jej členovia a pre hostí neďaleko postavili samostatný dom. Aktuálne sa táto stavba využíva ako múzeum. Vila je v súčasnosti prístupná pre verejnosť, ale turisti sa dostanú len do dvadsiatky miestností. Nachádzajú sa v nej totiž historicky cenné umelecké zbierky, ktoré patria nadácii Kruppovcov a taktiež obrovský archív.

Veľká sála s denným svetlom – dnes miesto koncertov

Vo vnútri pripomína budova zámky alebo kaštiele, výzdoba je monumentálna. Dominujú obrovské portréty rodinnej dynastie. Tak ako to niekedy robili šlachtici. A to aj napriek tomu, že Kruppovci neuznávali šlachtu, lebo všetko čo dosiahli bolo výsledkom i vlastnej práce, resp. podnikania, a nie dedenia čí rodinných väzieb.

Vrchné poschodie vily patrí spoločenským priestorom, ktoré dnes slúžia na bankety a koncerty vážnej hudby. Steny celej haly zdobia maľby, ktoré v sebe skrývajú astrologickú symboliku, ku ktorej mala rodina veľmi blízko.

Dnes vilu spravuje nadácia, ktorú založili Kruppovci, často sa tu konajú spoločenské podujatia. A radi sem chodia aj turisti z celého sveta……

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ