Jan Saudek 85 – v Banskej Bystrici

by j.protic

Milovníci fotografického umenia v Banskej Bystrici a okolí majú možnosť v dňoch 26. novembra 2021 – 6. februára 2022 oboznámiť sa s prácami svetoznámeho fotografa Jana Saudeka.

Jan Saudek je označovaný za nejvýznamnejšieho žijúceho českého fotografa a radí sa medzi desiatku najlepších žijúcich svetových fotografov..  

Výstava sa koná pod záštitou Jeho Excelencie Mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Tomáša Tuhého.

Výstava Jan Saudek 85 – V Banskej Bystrici predstavuje výber toho najlepšieho z jeho celoživotnej tvorby a prináša aj pár noviniek.

Svetoznámy český fotograf oslávil v máji 2020 85. narodeniny. Pri tejto príležitosti organizátori chystali výstavu už v apríli a máji 2020, ale pre celosvetovú pandémiu museli termín posunúť na koniec roka 2020 -informoval galerista Juraj Ulický.. 

Konala v Starej radnici v Bratislave. Výstava sa stretla napriek všetkým opatreniam s veľkým záujmom verejnosti, preto mala pokračovať v Banskej Bystrici už v marci tohto roku. Ale opäť kvôli pandemickým opatreniam  ju nemohli otvoriť a tak ju otvárajú teraz v novembri 2021. Pripravili ju v spolupráci s Galériou Lazovná 1 v historickom srdci Banskej Bystrice, na Lazovnej ulici 1.

„Ide o výjavy, ktoré sú však spojené jedinou víziou – osláviť človeka ako takého“, hovorí o svojej výstave Jan Saudek. Téma ľudského života ovplyvnila celú jeho umeleckú tvorbu. K tomuto ho priviedol súbor fotografií Ľudská rodina od fotografa Edwarda Steichena.

Jedným z najčastejších motívov množstva Saudkových slávnych fotografií sú ženy, ktoré mu boli inšpiráciou po celý život. „Túžil som po sláve a bohatstve – a nič z toho som nedosiahol. Ale niekoľkokrát som stál blízko nevýslovnej krásy – vždy to bola žena, a to bolo pre mňa omnoho viac,“ hovorí o svojej tvorbe.

Slávu a uznanie však dosiahol na celom svete. Má za sebou viac ako 400 výstav a dostal množstvo ocenení, vrátane francúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry. Jeho najväčšou výstavou bola výstava v Los Angeles v roku 1998.

Jeho diela sú súčasťou umeleckých zbierok. Pred časom tiež dostal Medailu za zásluhy od prezidenta Miloša Zemana, pri príležitosti osláv 28. októbra.Výstava je predajná a ponúka zberateľom jedinečnú možnosť získať originál jeho diela.

Kto je Jan Saudek
– pražský rodák Jan Saudek
– vyštudoval grafickú školu a potom tridsať rokov pracoval ako reprodukčný fotograf vo viacerých tlačiarňach
– od roku 1983 je fotografom na voľnej nohe
-podľa riaditeľa Mesiaca fotografie Václava Maceka je to autor škandalózny, uznávaný aj zatracovaný
– je tiež ikonou modernej fotografie a bezpochyby patrí medzi najvýznamnejších aj najznámejších českých fotografov
– vo svojej tvorbe sa venuje hlavne ateliérovej fotografii s typickým nezameniteľným rukopisom
– najčastejšou témou jeho fotografií je žena, ženské telo a motív vzťahu ženy a muža
– získal francúzsky titul Rytier umenia a literatúry (1990)
– v roku 2006 dostal od českého ministra kultúry vyznamenanie Artis Bohemiae Amicis.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ