Lockdown zbrzdil trhy

by j.protic

Tento víkend  /20.a 21.11/ stáli rodičia s deťmi na cestičke v parku pred prepychovým zámkom Schloss Hof, vidieckym sídlom cisárovnej Márie Terézie na Moravskom poli v spolkovej krajine Dolné Rakúsko v dlhšom rade než po iné roky. Nielen preto, že to bol prvý víkend tradičných vianočných trhov, ani nie preto, že pri vchode musel personál poctivo kontrolovať potvrdenia o zaočkovaní proti Covid-19, či potvrdenia, že návštevníci Covid-19 už prekonali. Rakúska vláda totiž vyhlásila od 22. novembra najmenej na 10 dní lockdown pre nezaočkovaných, ktorý sa týka aj návštevníkov vianočných trhov v Schloss Hofe. A je aj reálna hrozba, že ho predlžia o ďalších 10 dní. Navyše od 22. novembra platí aj zákaz vstupu zahraničných turistov do krajiny.

Schloss Hof bude spolu s viedenským zámkom Schönbrunn, múzeom cisárovnej Sisi a Múzeom nábytku vo Viedni pre domácich návštevníkov zatvorený minimálne do 13. decembra, čiže otvorené budú asi len v posledný predvianočný víkend. Je to zlá správa aj pre slovenských návštevníkov, ktorých najmä v Schloss Hofe, vzdialenom iba pol  hodinky jazdy autom z Bratislavy  z roka na rok pribúda.

V prvý tohoročný víkend v čarovnej imperiálnej atmosfére na nádvorí zámku aj v idylickom statku osemdesiat stánkov ponúkali rakúski podnikatelia aj v slovenskými popismi domáce syry, údeniny, ručne zdobené medovníky, marmelády a iné sladkosti, zákusky, jedlá, vína, oleje, punč, varené víno. Bola tam aj kozmetika, sviečky z včelieho vosku a v oranžérii zasa keramika, adventné vence i kalendáre, výrobky z dreva, textílie, hračky, knihy a produkcia umeleckých remeselníkov. Nechýbal ani živý betlehem, kreatívna kováčska dielňa pre deti, malá zoo, jazdy na poníkoch a vláčiku, kúzelníci, bábky, dychovka…

Kto nechce zostať iba na trhoch, mohol si prezrieť expozíciu zo života na zámku, interiéry, tematickú výstavu  vianočných zvykoch z minulých storočí, stromčekoch a ozdobách či adventných kalendároch. Do expozície prispel aj Slovenský inštitút z Viedne a slovenské Ústredie ľudovej umeleckej výroby čarovnou expozíciou slovenských krojov a odevov.

Teraz už zostáva iba nádejať sa, že v predvianočných dňoch sa protipandemické opatrenia uvoľnia a Schloss Hof opäť ožije deťmi a rodičmi.

JB

Snímky Ján Blažej

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ