Leoben- železná brána Štajerska

by j.protic

Región Erzberg Leoben v Štajersku nepatrí u nás medzi najznámejšie lyžiarske oblasti v Rakúsku , je tak v tieni iných, známejších lyžiarskych stredísk v tejto spolkovej krajine. Pritom má čo ponúknuť, na svoje si prídu najmä rodiny s deťmi a milovníci bežeckého lyžovania.. Osobitnou kapitolou je mesto Leoben, ktoré je mimochodom druhé najväčšie mesto v Štajersku. Okrem bohatej histórie ponúka aj zážitky v jedinečných verejných kúpeľoch, ktoré boli vyhlásené za najlepšie v Európe…

Dobrodružný a športový región ERZBERG LEOBEN ponúka neobmedzené možnosti, ako si vychutnať zimu vo všetkých jej podobách. Lyžovanie, snowboardovanie a freeriding, bežkovanie a prechádzky na snežniciach v nádhernej prírode alebo relax v parnom kúpeli alebo pri vychladenom pohári piva značky Gösser – región ERZBERG LEOBEN je ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí hľadajú akčné a športové výzvy.

 V lyžiarskom stredisku Präbichl sa začínajúci aj pokročilí lyžiari môžu tešiť na 20 km perfektne upravených zjazdoviek. Lyžiarska škola ALPFOX so svojím tréningovým centrom mimo zjazdoviek ponúka milovníkom dobrodružstva dokonalý štart do zimy. Skutoční experti sem prichádzajú, aby si vyskúšali legendárnu zjazdovku „Polsterrinne“.Milovníci bežkovania si prídu na svoje na 5 tratiach, z ktorých 4 boli ocenené štajerskou značkou kvality bežeckého lyžovania. Popri kĺzaní sa bielou krajinou sa budete môcť zhlboka nadýchnuť, pohrúžiť do seba a nájsť vnútorný pokoj.

So snežnicami na nohách sa budete prechádzať po zasneženej krajine a počúvať, ako vám pod nohami vŕzga sneh. Región vás pozýva na vzrušujúce túry s rôznymi úrovňami náročnosti a odmení vás úchvatnými výhľadmi a krásnou prírodou.

Milovníci dobrodružstva a adrenalínu si prídu na svoje pri navijakovom lyžovaní („winchskiing“), jazde na snežnom bicykli a freeride lyžovaní mimo zjazdoviek v tréningovom centre lyžiarskej školy Alpfox.Skutočných expertov nabudí jazda po legendárnej Polsterrinne, najdlhšej dostupnej strmej trati vo Východných Alpách.

Ak po všetkých dobrodružstvách a akciách hľadáte pokoj a relax, navštívte kúpele Asia Spa Leoben, V najlepších verejných kúpeľoch v Európe sa o harmóniu tela, mysle a duše postará rozmanitý saunový svet v spojení s pestrým saunovacím programom a veľkorysou ponukou bazénov. V plaveckom areáli sa môžete poriadne vyšantiť s celou rodinou alebo si pokojne zaplávať v 25 metrov dlhom športovom bazéne.

Najmä v pokojnom období roka si ľudia v regióne ERZBERG a LEOBEN pripomínajú svoje bohaté zvyky a tradície. Leoben si nemožno predstaviť bez očarujúceho „adventného mestečka“ s množstvom stánkov s remeselnými výrobkami a kulinárskymi špecialitami. Každý rok sa hlavné námestie mesta Leoben premení na vianočnú dedinku nasiaknutú posvätnou,romantickou, štýlovou a idylickou atmosférou. Na návštevníkov tu čaká aj „štajerský princ“,arcivojvoda Johann, ktorý ich digitálnou formou prevedie „svojím“ Leobenom a predstaví im mesto plné kontrastov.

1100 rokov pohnutých dejín zanechalo na druhom najväčšom meste Štajerska, ktoré je známe ako „Brána železnej cesty“, mnohé stopy. História je v meste Leoben všadeprítomná. Prechádzka po starom meste je preto ako cestovanie stáročiami.Dokonca aj v zimných mesiacoch Leoben nadchýna úchvatnou krajinou.
Neodmysliteľnou súčasťou je každoročné „Adventné mestečko“ s početnými stánkami, kde sa ponúka umenie a remeslá.Každý rok sa obývačka Leobenčanov – hlavné námestie – posvätným, romantickým, štýlovým a idylickým spôsobom mení na vianočnú dedinu. Okrem toho má Leoben mnoho ďalších alternatívnych  ponúk..

Vždy v poslednú sobotu pred 4. decembrom, dňom svätej Barbory, sa v Leobene konajú veľké oslavy sv. Barbory s ceremoniálom preskakovania kože. Preskakovanie kože bolo zvykom pri prijímaní do stavu „baníkov“. V známom baníckom mestečku Eisenerz oslavy sv. Barbory trvajú až 2 dni. Oslavy na počesť svätej Barbory, patrónky baníkov, „Mettenschicht“, ale aj tradičné adventné trhy prilákajú každoročne do regiónu, ktorý sa preslávil svojimi baníckymi zvykmi, množstvo návštevníkov.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ