Špicbergy – svetový archiv duchovných hodnôt

by j.protic

Dvadsaťsedem kaziet s filmami, na ktorých sú špeciálnou technikou napálené rôzne unikátne digitalizované dokumenty, vzácne historické texty, stredoveké i súčasné umelecké diela, stáročné knihy, klenoty kinematografie, cenné fotografie, uložili vo februári do Arktického svetového archívu..

Je v osobitnom kontajneri hlboko v štôlni bývalej nórskej uhoľnej bane za mestečkom Longyearbyen na arktickom súostroví Svalbard (Špicbergy) v Severnom ľadovom oceáne na polceste medzi nórskym severným pobrežím a Severným pólom.

Inšpiráciou pre vznik svetového archívu duchovných hodnôt ľudstva v rozličných podobách bola Svetová banka semien rastlín, ktorú na Svalbarde otvorili v roku 2008. Archív dokumentov vytvorila v spolupráci s nórskou štátnou banskou firmou Store Norske Spitsbergen Kulkompani v marci roku 2017 nórska technologická firma Piql, špecialista na spracovanie a dlhodobú digitalizovanú ochranu dát. Dokumenty v bani, kde je stále mínus päť stupňov, v priestore, kam neprenikne ani rádioaktívne žiarenie, vydržia bez zmeny najmenej 500 rokov. Toto vkladanie bolo už v poradí tretie a počet krajín, ktoré ho využili, sa rozšíril na 15. Najväčší príspevok priniesla v 12 kazetách Vatikánska apoštolská knižnica. Jednu kazetu s dokumentmi o slovenskej chuti cestovať za poznávaním, dobrodružstvom do netradičných destinácií priviezol aj bratislavský lekár a cestovateľ, zakladateľ a majoritný vlastník cestovnej kancelárie BUBO Ľuboš Fellner. Digitalizáciu urobila spoločnosť Piql Slovakia. Tá napaľovala aj poklady vatikánskej knižnice či univerzity v Pise. Do roka by sa mali vkladať do špicberskej bane ďalšie kazety.

JB

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ