Lüneburger Heide – prírodný park na severe Nemecka

by j.protic

Lüneburger Heide  – prírodný park na severe Nemecka

Predpokladám, že našinci nie veľmi poznajú rozsiahle chránené územie na severe Nemecka s názvom Lüneburger Heide, po našom  Lüneburské Vresovisko, ktoré leží  cca 850 km od Bratislavy. Pritom je to jedno z najnavštevovanejších území Nemecka, ročne sem zavíta takmer štyri milióny turistov. Treba dodať, že v prevažnej väčšine domácich.

My sme sa sem dostali pohodlne autobusom po necelej hodiny cesty z Hamburgu. Dobré je aj vlakové spojenie.

Ako nám zdôraznili naši sprievodcovia Lüneburgské vresovisko je veľkoplošné chránené územie, ktoré neslúži iba na vedecký výskum a ochranu prírody, ale aj na osvetu a rekreáciu. Sezóna tu vrcholí v auguste a v septembri, kedy sú vresy v najväčšom rozkvete. Právom sú prirovnávané k francúzskej Provence. V prírodnom parku sa nachádza rovnomenná prírodná rezervácia.

Aby ste sa vedeli zorientovať: Lüneburgské vresovisko leží v Dolnom Sasku, približne 30 km od mesta Lüneburgu, medzi riekami Aller a Labe. Je súčasťou Severonemeckej nížiny. Prírodný park sa rozkladá v mestskom trojuholníku tvorenom mestami Hamburg, Brémy a Hannover. Tiahne sa od mesta Buchholz na severe až k Soltau na juhu a ku Schneverdingenu na západe, a ďalej k hraniciam mesta Lüneburg na východe. Dnes zahŕňa časti troch okresov, Lüneburg, Harburg a Heidekreis. Srdcom celého územia je p prírodný park Lüneburgské vresovisko

Ide o jeden z prvých 105 prírodných parkov v Nemecku. Lüneburgský prírodný park je dnes jedným z najväčších a najznámejších svojho druhu. Má rozlohu i 107,5  tisíc hektárov a ukrýva najväčšiu súvislú plochu vresovísk v strednej Európe. Vresoviská sa nachádzajú v samotnom srdci prírodného parku. Močiare, starobylé lesy, potoky, rieky, ale aj staré hospodárske budovy a domy so slamenými strechami sú hodné ochrany. Na území parku sa nesmú používať motorové vozidlá, turisti tak majú záruku, že si užijú pokojný a pohodový peší alebo cyklistický výlet. Vďaka nenáročnému terénu je jazda na bicykli vhodná aj pre seniorov a rodiny s deťmi. Je tiež možné prejsť sa tu na koni či povoze.

Park pokrýva územie, na ktorom sa nachádza tridsaťpäť obcí, a na jeho hraniciach žije asi 100 000 ľudí. Do februára 2007 bol zhodný s rovnomennou rezerváciou a tvoril tak jeden z najmenších prírodných parkov v Nemecku. Hranice parku boli následne rozšírené a dnes tak zahrňuje až štyrikrát väčšie územie. Pre návštevníkov Lüneburgského vresoviska je pripravených sedem náučných chodníkov v dĺžke od 1,5 do 7,2 km. Informačné a vzdelávacie strediská sa nachádzajú v šiestich historických budovách. S našou miestnou sprievodkyňou, alebo ako sa tu nazýva ranger-kou sme sa vydali na jednu z dlhších trás, ktorá viedla na najvyšší bod okolia. Všade sme obdivovali jedinečné, do fialova sfarbené vresoviská i lesy, kde sa môžete pohybovať iba po vyznačených chodníkoch. Stretli sme množstvo peších i cykloturistov, prevažovali  seniori. Terén je nenáročný, ideálny pre ľahké túry. Na „vrchu“ , na kopci Wilseder Berg vysokom 169 metrov nad morom/!!!!!/ nás čakal pekný výhľad i množstvo oddychujúcich turistov – miesta bolo dosť.   

 Na území Lüneburgských vresovísk nájdete aj rozsiahly zvierací park, v ktorom žije viac než 1200 zvierat. Návštevníci si tak môžu prezrieť napr. divoké ovce, ktorých mäso je vyhľadávanou lahôdkou. Nás po veľkom stáde zaujala – okrem zvierat – aj mladá pastierka s dvoma psami. Ako nám povedala o stádo 450 zvierat sa už stará so svojim partnerom už niekoľko rokov. Na túto namáhavú prácz sa pripravovala v špeciálnej škole. Denne je vonku so zvieratmi najmenej 10 hodín. Naplnil sa jej životný sen, aby mohla pracovať uprostred prírody.

Lüneburger Heide je unikát, ktorý sa oplatí vidieť a hlavne zažiť…..

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ