Mesto vína a ruží pri rieke Rýn

by szlaszlo

Malebné nemecké mestečko Eltville pri rieke Rýn leží iba 12 km od väčšieho mesta Wiesbaden, vo vinárskej oblasti Rheingau, ktorá je domovom svetoznámeho rýnskeho rizlingu.

Dnes 18 tisícové mesto Eltville, ktorého historické centrum pripomína rozprávkové alebo romantické filmy, nie je len vinárskym mestom, ale preslávili ho aj ruže. Eltville získal už v roku 1988 titul „mesto ruží“. S týmto prívlastkom sa môže v Nemecku pýšiť iba 11 miest a 6 obcí. Odborná komisia toto ocenenie udeluje po dôkladnom zvážení a hodnotení. Nestačí mať iba pekné záhrady ruží, ale dôraz sa kladie aj na miestne odrody a zvláštnosti. Vďaka mimoriadnej priaznivej klíme na južnom úpäti pohoria Taunus sa tu kvetom darí, a ruže kvitnú už od začiatku júna. Podľa nášho sprievodcu v tunajších záhradach, ktorým dominuje záhrada hradu, je vysadených až 350 druhov rôznych ruží, ich počet je okolo 22 tisíc. Medzi nimi aj rôzne miestne rarity vyšlachtené v Eltville. Naznámejšia je tmavočervená ruža „Stadt Eltville“ alebo japonská odroda s názvom „Schönes Eltville“. Kultúra pestovania ruží láka návštevníkov aj zo širokého okolia.V júni sa konajú populárne dni ruží, kde môžete nielen pokochať krásou kvetov, ale dostanete aj odborný výklad o tom, ako sa dá dosiahnúť takáto krása. Nádherná vôňa ruží vás doslova omračí, je to nielen vizuálny zážitok.

Názov Eltville údajne pochádza ešte z čias Rimanov, odvodzuje sa od vtedajšie mena „ alta villa“ Osídlenie dostalo už v roku 1332 mestské práva a dnes sa považuje za najstaršie mesto v regióne Rheingau. Dominuje v ňom kniežiaci hrad z prvej polovice 14.storočia. Je mimoriadne zachovalý, prehliadka stojí za to, oplatí sa vyjsť aj na vrchol veže, odkiaľ je krásny výhľad na okolie. Na hrade sa oplatí aj vidieť stálu výstavu venovanú zakladateľovi knihtlače Gutenberg-ovi. Jeho život a práca je čiastočne spätá s mestom, vtedajší knieža Adolf II z Nassau ho na tomto hrade vymenoval v roku 1466 za hlavného dvorana. V tom čase to bola obrovská pocta.

Okrem prechádzky v starom meste sa oplatí prejsť aj po nábreží rieky, kde vás zaujmú zvláštne strihané stromy. Milovníci vína alebo dobré sektu zaiste nevynechajú možnosť ochutnať svetoznáme miestne produkty, ktoré preslávili tento región na celom svete.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ