Už sedemnástimi zápismi do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO sa chváli Česko. Najnovšie doň pribudol Žatec a krajina žateckého chmeľu. Navyše je to prvá chmeliarska krajina na svete, ktoré získala takéto prestížne ocenenie.
Česká komisia pre UNESCO vyhlásila, že zápis predstavuje výnimočné svedectvo o silnej, po stáročia živej kultúrnej tradícii pestovania a spracovania chmeľu. Zapísaná lokalita má dve časti, ktoré spolu ilustrujú celý cyklus pestovania, spracovania a obchodovania s najznámejšou odrodou chmeľu na svete – Žateckým poloranným červeňákom. Prvú časť tvorí krajina s chmeľnicami a dedinami Trnovany a Stekník vrátane rovnomenného zámku, druhou predstavuje historické centrum mesta Žatec na severozápade Česka spolu s jeho priemyselnou štvrťou z 19. storočia, kde sa koncentrujú objekty spojené so spracovaním chmeľu a o obchodovaním s ním. Obe časti územia sú si geograficky blízke, prepojené riekou Ohře. Lokalita svedčí o vyše sedemstoročnej tradícii, ktorá pokračuje napriek obrovským demografickým zmenám aj dodnes. V tejto pozoruhodnej kultúrnej krajine možno nájsť tradičné chmeľnice, sušiarne, baliarne, priestory na certifikáciu a skladovanie chmeľu aj historické dopravné siete ciest, železnice, rieku Ohře a ďalšie vodné toky.
Popri spracovaní chmeľu sa v Žatci pivo aj varí. Pivovar Žatec naviazal na tradíciu výroby piva v Prvom žateckom meštianskom priemyslovom pivovare založenom v roku 1801. Pivovar patrí k menším priemyslovým pivovarom a rozdiel od veľkopivovarov ho charakterizujú rozdielne postupy i vlastnosti piva.
Medzi obomi svetovými vojnami v minulom storočí bolo v meste vyše 160 firiem, spracovávajúcich chmeľ a vyše 50, ktoré chmeľ balili pred dodávaním do pivovarov.
Pivovar Žatec v súčasnosti dodáva na trh trinásť druhov pív druhy pív.
Vlajkovou loďou je trinástka Siedmy schod, známa aj podľa siedmeho schodu, z ktorého je pivo najlepšie chutilo Mariánovi Labudovi v úlohe šoféra Pávka v legendárnom českom filme Vesničko má středisková. Pivo je varené podľa originálnej receptúry. Dominuje mu plná sladová chuť, výrazná horkosť a aróma žateckých chmeľov pridávaných za studena. Kuriozitou, že majiteľom Pivovaru Žatec je eseročka, ktorá sa volá Sedmý schod. Okrem Pivovaru Žatec rôzne čapované žatecké pivá ponúkajú v pivárňach na ďalších štyroch miestach tohto mesta.
Preto je starý Žatec zaujímavý aj pre milovníkov pivárskej turistiky aj starších priemyselných stavieb architektúry. Novodobou atrakciou v meste je Chrám chmeľu a piva, ktorý vznikol revitalizáciou vyľudneného zdevastovaného predmestia. Návštevník sa doň ide výťahom cez 42 metrov vysokú vežu – Chmeľový maják, kde ho počas jazdy 3D projekcia na podlahe expresne v skratke zoznamuje s históriou mesta.
Z vyhliadkovej terasy na veži visutou lávkou ponad ulicu prejde medzi do starého skladu chmeľu múzea na putovanie labyrintom chmeľových žokov (balíkov) do Erbovej miestnosti, kde sa zoznámi s históriou oblasti a chmeľovou alchýmiou. K Chrámu patrí aj renesančná sladovňa zo 16. storočia, kláštorná záhrada so starodávnou chmeľnicou, detská záhrada s kaviarňou a herňou dverami a originálny chmeliarsky orloj so zvonkohrou, postavičkami pijúcimi pivo, peklom podľa pivárov a nad tým pivárske nebo. V Chráme je reštaurácia U Orloje s minipivovarom, kde sa pred hosťami vari pivo tradičným českým spôsobom z miestneho sladu a chmeľu.
JB
Snímky Ján Blažej a Kudy z nudy