Na operu do Nemecka

by j.protic

Je mylné domievať sa, že krajinou opery je Taliansko. Najviac predstavení sa totiž koná v Nemecku…

Čísla to jasne dokazujú: nikde to tak nežije operou ako tu – tretina všetkých operných predstavení sveta sa odohráva práve v Nemecku. Žiadna krajina nemá toľko operných domov ako  Nemecko –je ich viac ako  80, ako aj počet pôvodných predstavení dáva na prvé miesto na svete Nemecko.

 Keď sa v roku 1657 otvorili brány prvého operného domu na Salvatorplatz v Mníchove, stala sa opera jedným z nositeľom nemeckej kultúry.  Dnes také inštitúcie ako napr.  Elbphilharmonie Hamburg, Komische Oper Berlin alebo Semperoper v Drážďanoch,  sú magnetom pre milióny návštevníkov z celého sveta, ako aj pre vynikajúcich umelcov.

Ozajstným skvostom pre milovníkov tohto žánru je Semperova opera v Drážďanoch. Je to jeden z najkrajších operných domov na svete a jeden z najnavštevovanejších v Nemecku. Kto chce ísť do Semperovej opery v Drážďanoch, musí si lístky rezervovať  viac ako pol roka  dopredu. Záujem o predstavenia je na celom svete obrovský.

Impozantný hudobný stánok začal stavať v roku 1838  Gottfried Semper. Vyštudovaný architekt pochádzal z majetnej hamburskej rodiny. Za pätnásť rokov, ktoré v Drážďanoch strávil, vybudoval niekoľko architektonických skvostov. Okrem prvého kráľovského dvorného divadla (prvá Semperova opera), ešte obrazáreň (Semperova galéria) a drážďanskú synagógu.

Dvojposchodová podkovovitá stavba s impozantným zovňajškom, skvelou akustikou a sochárskymi klenotmi vnútri najprv vyhorela, počas vojny ju zbombardovali a v tomto storočí  ju zaplavilo Labe. Všetky pohromy prežila. Tá prvá ju postihla  21. septembra 1869. Budova po masívnom požiari ľahla popolom. Obyvatelia Drážďan sa so stratou kultúrneho stánku nechceli zmieriť. Už o mesiac a pol  neskôr stála na zhorenisku provizórna drevená budova a o tri roky neskôr sa začalo stavať druhé kráľovské dvorné divadlo. Stavebné práce dostal na starosť opäť Semper. Nová opera bola väčšia a v neorenesančnom štýle. Mnohé znaky jej predchodkyne v nej ožili.  Druhá Semperova opera vydržala 67 rokov. Vo februári 1945 ju zbombardovali spojenecké lietadlá.. Po vojne z nej ostali len vonkajšie múry a niekoľko sôch. Obrovským úsilím sa ju podarilo zrekonštruovať. Už v roku 1952 zabezpečili vonkajšiu fasádu, vďaka čomu bolo možné operu neskôr zrekonštruovať. Zmodernizovali javisko, počet sedadiel pre divákov zredukovali na 1300 miest, pribudli skúšobné javiská, prezliekarne, kancelárie pre administratívu a reštaurácia. Obrovská povodeň v roku 2002 vážne poškodila aj budovu opery. Labe ju zalialo až do výšky takmer 8 m. Suterén, schody i technika boli poškodené.  Voda napáchala škody za viac ako 25 miliónov eur.  Vďaka veľkému nasadeniu sa podarilo škody odstrániť, a divadlo už po troch mesiacoch začalo znovu fungovať. Dnes je to jeden z najznámejších hudobných stánkov na svete……..Viac info na: www.semperoper.de

Ďaľším tipom pre milovníkov opery je Berlin. V hlavnom meste Nemecka sa nachádzajú až tri opery:  Štátna opera, Nemecká opera a Komická opera (Staatsoper, Deutsche Oper, Komische Oper).  Budova  Nemeckej opery / Deutsche Oper /  bola otvorená v roku 1912, avšak počas náletov v roku 1943 bola takmer úplne zničená  Na znovuotvorenie bolo treba čakať takmer dve desaťročia. Súčasná, moderná budova pochádza z roku 1961, a je najväčším domovom opery v hlavnom meste. Konajú sú tu predstavenia  diel velikánov žánru ( Wagner, Verdi, Puccini), ale nechýbajú ani takí autori ako napr. Henze, Kagel  a Rihm. Nemecká opera právom patrí medzi svetové špičky..

Viac info na: www.deutscheoperberlin.de

Bavorská opera v Mníchove sa môžeť pochváliť tretím najväčším divadelným javiskom na svete. Operný súbor má svoje sídlo v Bavorskom národnom divadle na Max-Joseph Platzi. Impozantná budova v neoklasiciskom štýle utrpela vážne škody počas mohutného požiaru v roku 1825. Po rekonštrukcii chytila „druhý“ dych. Od roku sa tu začala tradícia operných festivalov. Viac info na: www.bayerische.staatsoper.de

Samozrejme výpočet možností vidieť operu v Nemecku je iba ústrižkovitý. Tých možností je oveľa viac, čí už napr. vo Frankurtu, Lipsku, Baden-Badene, Hamburgu atď….Treba si len vybrať…

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ