Najdlhšia česká zjazdovka je v areáli Klínovec

by j.protic

České horské strediská sa už chystajú na prvých zimných návštevníkov, pre ktorých pripravujú rôzne novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili. Do úsporných technológií a modernizácie služieb tento rok investujú takmer trištvrte miliardy korún. Lyžiari sa nemusia obávať väčších obmedzení na zjazdovkách, lyžiarske areály aj v tejto mimoriadnej zimne plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Nevyhnutné zvýšenie cien skipasov bude hlboko pod inflačnou úrovňou.

Na lyžiarov čakajú aj nové gastronomické prevádzky, zábava pre deti aj nové zjazdové trasy. Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky* pre Asociáciu horských stredísk/ AHS/ sa totiž na české hory v zime chystá až 81 % tých, ktorí v zime na hory jazdia, a to najčastejšie na viacdenné pobyty (76 %), ktorým kraľujú predĺžené víkendy (41 %).

Foto:Tomaš Rucky

Aj napriek tomu, že nadchádzajúcu zimnú sezónu poznamená zvýšenie cien energií, lyžiarske areály neplánujú výraznejšie obmedzenia služieb. Naopak, drvivá väčšina z nich chce návštevníkom ponúknuť lyžovanie v nezmenenom rozsahu. „

Aj tento rok skiareály investujú viac ako 700 mil Kč do zlepšenia služieb a technológií, a to predovšetkým na ekologickú udržateľnosť. Areály nakupujú nové rolby a čoraz viac používajú osvedčenú technológiu SNOWsat. Tá s pomocou satelitných snímok a GPS ukazuje, koľko snehu kde leží, čo umožňuje oveľa efektívnejšie hospodárenie s prírodným a technickým snehom. Postupne ju nasadzuje stále viac lyžiarskych areálov.

Aktuálne informácie o českých horách záujemcovia nájdu na portáli holidayinfo.cz, kde sa okrem množstva snehu a kilometrov upravených zjazdových tratí, pozrú na zábery web kamier z horských stredísk.

Novinky a priebežne aktualizované tipy na výlety a zimné pobyty sú k dispozícii aj na jednom z najväčších turistických portálov kudyznudy.cz. Prevádzkuje ho agentúra CzechTourism a dozviete sa na ňom okrem iného i to, že najdlhšia zjazdovka v Českej republike je v skiareáli Klínovec, vznikla tam tento rok úpravou a rozšírením obchádzkových trás zjazdovky Jáchymovská a meria úctyhodných 3 400 m.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ