Najvyššie vianočné trhy sú vo výške 2 132 metrov vo Švajčiarsku

by j.protic

Vianočné trhy sú na svete čoraz populárnejšie a usporiadatelia pre ne hľadajú čo najatraktívnejšie miesta. V Európe je najvyššie položeným vianočným trhoviskom 2132 metrov vysoká hora Pilatus v horskom masíve v strednom Švajčiarsku nad starobylým mestom Luzern. Počtom návštevníkov sú je dosť malým podujatím, lebo napriek záujmu na hore Pilatus trvajú iba tri dni – tento rok na ne pripadol termín od 18. do 20. novembra. Časť účastníkov tvoria malé skupinky, zájazdy. Našli sme aj české inzeráty na návštevu tohto milého podujatia.

Lanovka na Pilatus

Cesta na vrchol trvá päť a pol hodiny a má dve varianty. Buď z mesta Kriens smerom hore panoramatickou gondolou do stanice Fräkmüntegg a presadnúť do lanovky na vrchol Pilatusu. Na plató sú dva hotely s reštauráciami, terasou a námestíčko so štyrmi desiatkami stánkov pomaľovaných vianočnými motívmi s drevenými suvenírmi od domácich remeselníkov výšivkami. Dospelákom zavonia varené vínko, punč či šnaps, a na zakusnutie švajčiarske syry, klobásky, slaninu či šunku. Deti tam majú svoj kútik s tetou, ktorá rozpráva staré švajčiarske príbehy. Ak je pekne slnečno,  z Pilatusu vidno nádhernú panorámu od Bernských Álp až po Schwarzwald v Nemecku. 

Najstrmšia zubačka na svete

Na spiatočnú cestu sa možno vydať z Pilatusu opäť lanovkou a gondolou do Kriensu alebo do obce Alpnachstad na brehu jazera Alpnachersee technickým unikátom – zubačkou. Trať meria 4 618 metrov, prechádza šiestimi tunelmi, prekonáva výškový rozdiel 1 629 metrov a jazda trvá pol hodinu. Na najstrmších úsekoch prekonáva trať až 48-percentný sklon. To dovoľuje špeciálny systém ozubnice, ktorý nedovolí, aby sa vagóny za žiadnych okolností nemohli vykoľajiť.

Hotel Pilatus Kulm

Toto dielo švajčiarskeho inžiniera Eduarda Lochera uviedli do prevádzky jar roku 1889 a dodnes je najstrmšou ozubnicovou železnicou na svete. V roku 1937 pôvodne parný pohon lokomotívy nahradil pohon elektrický. Zubačka je v premávke podľa množstva snehu od jari do neskorej jesene.

Kým dnes je Pilatus vyhľadávanou švajčiarskou atrakciou, opradenou viacerými atrakciami. Kvôli niektorým tam bol aj vstup zakázaný. Podľa stredovekej legeny na hore sídlili draky a mali tam aj prameň vody s liečivými účinkami. Iná zas tvrdí, že Pilatus dostal názov po Pontskom Pilátovi, ktorý tam bol pochovaný. Taliani však tvrdia, že ide o Monte Vettore v strednom Taliansku.

JB

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ