V Česku je vyše dvesto lyžiarskych stredísk

by j.protic

V sobotu 10. decembra sa zídu milovníci lyžovania do Špindlerovho Mlyna v Krkonošiach najnavštevovanejšieho českého horského strediska na SkiOpening, čiže otvorenie novej zimnej sezóny 2022/2023. Pôvodne to bola banícka osada, kde od začiatku 16. storočia ťažili a spracovávali železná ruda a kraj pastierov.  Nádherná členitá krajina však začala od začiatku 19. storočia lákať aj prvých turistov.  Do konca storočia sa turistika, najprv letná, čoskoro však aj zimná, ukázala ako dobrý biznis a vytlačila pôvodných podnikateľov. Profesionálne upravované lyžiarske svahy a vyše 200 kilometrov bežkárskych tratí okrem Čechov objavili aj nielen susedia z Nemecka a Poľska, ktorí tam mali na skok, ale aj Holanďania. Na jeden skipas dnes možno lyžovať v piatich areáloch, využívať snowparky, snowboardovať,  jazdiť na boboch a sánkovať sa  k dispozícii je okolo desaťtisíc lôžok v 43 hoteloch, 134 penziónoch a v 23 horských chatách. Špindlerov Mlyn je aj miestom početných zimných medzinárodných podujatí. V roku 2003 sa tam po prvý raz na českom území uskutočnil svetový pohár v lyžovaní. V roku 2019 pred 19-tisíc divákmi tam zápolila a americká hviezda Mikaela Shiffrinová a Slovenka Petra Vlhová. V modernom Skiareáli tam budú obe opäť pretekať 28. a 29. januára 2023.

Ďalší SkiOpening  bude v Libereckom kraji v severných Čechách 17. decembra na neprehliadnuteľnom Ještěde s unikátom svetovej architektúry moderným hotelom a vysielačom nad krajským mestom Liberec. Lyžiarov tam priamo k vlekom vyvezie električka.

Krkonoše .Snímka: David Varga, CzechTourism

Severné Čechy však ponúkajú aj desiatky ďalších areálov zimných športov v Krkonošiach alebo Jizerských horách. Je tam aj výnimočná šanca na vyžitie pre bežkárov, ktorých tam čakajú skvelé stopy s dĺžkou vyše 170 kilometrov. Pre bežkárov sú prepojené celé Jizerské hory, vrátane rozsiahleho areálu na poľskej strane hôr. Legendárny závod Jizerská päťdesiatka bude z Bedřichova štartovať v nedeľu 12. februára 2023.

Ještěd na Libercom.Snímka:jested.eu

Napriek absencii takých rozľahlých veľhôr, aké sú napríklad Alpy, je aj Česko vyhľadávaným rajom zimných športov. Na mape Českej republiky, predovšetkým v pohraničných regiónoch, vrátane Bielych Karpát na hranici so Slovenskom sú vyše dve stovky v väčších či menších lyžiarskych regiónov so 450 kilometrami zjazdoviek. Môžu si z nich vybrať aj nároční lyžiari i začiatočníci, seniori ale aj deti, pre ktoré sú vybudované početné detské lyžiarske škôlky a mnohé strediská sa ich majitelia snažia cieľavedome rozvíjať ich infraštruktúru tak, aby boli správnymi destináciami pre rodinné zimné dovolenky.

JB

Titulné foto: Sněžka.autor: Wojciech Dziadosz, CzechTourism

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ